Jasno
29°
Bratislava
Magdaléna
22.7.2025
Tatry posilnili dopravu vďaka novému perónu. Domáci aj turisti sa odvezú pohodlnejšie
Zdielať na

Tatry posilnili dopravu vďaka novému perónu. Domáci aj turisti sa odvezú pohodlnejšie

Minister otvoril nový perón

ŠTRBSKÉ PLESO / Vysoké Tatry sa dočkali ďalšieho zlepšenia železničnej dopravy. Na Štrbskom Plese pribudlo nové nástupište č. 4, ktoré umožní jazdu troch vlakov namiesto dvoch v rámci jednej hodiny. Vďaka tomu môžu cestujúci počas letnej sezóny využívať až 26 spojov denne.

Železničná stanica Štrbské Pleso získala nové nástupište č. 4 pri koľaji č. 11, ktoré výrazne zvýšilo dopravnú kapacitu ozubnicovej trate medzi Štrbou a Štrbským Plesom. Vďaka tejto investícii je možné voziť tri súpravy namiesto dvoch v rámci bežnej prevádzkovej hodiny, čo predstavuje kapacitné navýšenie až o 50 percent a prispieva k plynulejšiemu odbavovaniu cestujúcich najmä počas turistickej sezóny.

„Som rád, že sa nám podarilo tento projekt zrealizovať, pretože sa ním výrazne zvýši pohodlie a zážitok z jazdy pre všetkých cestujúcich. Vďaka novému nástupišťu sme mohli pridať až 12 vlakov denne navyše. Budú teda jazdiť častejšie a nápor turistov, kvôli ktorému boli vlaky v hlavnej sezóne často až preplnené, sa oveľa lepšie rozloží,“ uviedol minister dopravy Jozef Ráž.

Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Ivan Bednárik doplnil: „Tatranskí obyvatelia a návštevníci si zaslúžili lepšie cestovanie verejnou dopravou. Áno, niekomu môže prekážať zdraženie cestovného, no každý, kto sa na to pozerá jasne, vidí, že sa na trať zrazu zmestí viac súprav a cestujúci už nezažívajú tlačenicu. Je to aj vďaka tomu, že Železnice Slovenskej republiky pochopili spoločenskú objednávku, želania ministra dopravy a potreby svojho zákazníka, národného železničného dopravcu ZSSK, a priložili ruku k dielu.“

Navrhnuté podľa bezpečnostných štandardov

Nové nástupište má dĺžku 33 metrov, šírku 3 metre a je navrhnuté podľa technických a bezpečnostných štandardov modernej železničnej infraštruktúry. Povrch tvorí zámková dlažba s hrúbkou 60 mm, nechýbajú kontrastné výstražné pásy žltej a čiernej farby so šírkou 250 mm pod uhlom 45 stupňov a prvky pre zrakovo znevýhodnených cestujúcich. Prístup na nástupište zabezpečuje chodník s dĺžkou 23,31 metra a šírkou 2,70 metra, napojený na existujúcu pešiu komunikáciu v areáli stanice.

„V Železničnej spoločnosti Slovensko vnímame túto investíciu, ktorá má pre cestujúcich v Tatrách reálny a okamžitý prínos, veľmi pozitívne. Vďaka vybudovaniu nového nástupišťa sme mohli od soboty 12. júla výrazne posilniť dopravu na ozubnicovej železnici v smere Štrba – Štrbské Pleso a späť. Denne tu jazdí ďalších 12 posilových vlakov a celkovo tak v letnej sezóne na ozubnicovej trati vypravujeme už 26 spojov denne. Pre cestujúcich to znamená, že každú hodinu budú môcť využiť až dva vlaky ZSSK za sebou, v intervale len 8 minút. Ide tak o ďalší krok k tomu, aby sa domáci Tatranci i turisti aj počas hlavnej sezóny vedeli prepraviť vlakmi bez starostí, bezpečne a ekologicky,“ uviedol Peter Helexa, generálny riaditeľ ZSSK.

Nástupište je zo strany od Štrby ukončené rampou

Celkové náklady na výstavbu dosiahli 119 946,90 eur a zhotoviteľom bola spoločnosť TSS Grade, a. s. Primátor mesta Vysoké Tatry Jozef Štefaňák zdôraznil: „Predĺženie nástupišťa je významným krokom k zlepšeniu dopravy v Tatrách. Na trase Štrbské Pleso – Starý Smokovec – Tatranská Lomnica – Poprad sa pracuje na zefektívnení železničného spojenia. Ide o komplex opatrení, ktoré sa nám podarilo dohodnúť s Ministerstvom dopravy SR. Jedným z prvých krokov bolo zvýšenie počtu vlakových spojov. S tým však úzko súvisí aj potreba rozšírenia kapacít na perónoch, a preto sme sa pustili do stavebných úprav nástupišťa na Štrbskom Plese. Cieľom je zvýšiť úroveň cestovania a zlepšiť kvalitu služieb. Zároveň realizácia projektu napĺňa dlhodobý cieľ mesta, a to podporiť ekologické formy dopravy a zatraktívniť verejnú dopravu pre obyvateľov aj návštevníkov regiónu. Teší ma, že sa na otvorení nového perónu osobne zúčastnil aj pán minister. Je pozitívne vidieť jeho záujem o náš región a verím, že spoločne takto naštartujeme úspešnú letnú sezónu vo Vysokých Tatrách.“

ŽSR sú správcom infraštruktúry a podľa zákona sú prevádzkovateľom železničnej dráhy na území Slovenska. ŽSR týmto krokom pokračujú v modernizácii a skvalitňovaní služieb pre cestujúcich vo Vysokých Tatrách.

Pozrite si aj archívnu reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy