Útok USA na Irán znepokojil slovenských politikov. Sila nesmie nahradiť diplomaciu, odkazuje prezident
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Štúdio JOJ 24 o dôsledkoch zapojenia USA do vojny
SLOVENSKO / Spojené štáty zaútočili na tri jadrové zariadenia v Iráne, čím dramaticky vyostrili napätie na Blízkom východe. Prezident Peter Pellegrini, ako aj ďalší slovenskí predstavitelia volajú po diplomatickom riešení a varujú pred globálnymi dôsledkami eskalácie. Nočné útoky vyvolali silné reakcie naprieč politickým spektrom.
Znepokojenie nad narastajúcim napätím vo svete vyjadril prezident Peter Pellegrini. Verí, že na Blízkom východe, ale čím skôr aj na Ukrajine a vo všetkých krízových regiónoch, si znepriatelené strany sadnú za rokovací stôl. „Čím ďalej, tým viac rezignujú viaceré štáty, vrátane demokratických krajín a svetových veľmocí, na diplomatické riešenia krízových situácií a dávajú prednosť silovým riešeniam, pri ktorých zomierajú ľudia,“ poznamenal prezident. Je presvedčený, že jedinou možnosťou dlhodobého prežitia ľudskej civilizácie je mierové spolunažívanie národov.
Koaličná strana Hlas-SD vyzýva na urýchlené, ale diplomatické riešenie situácie na Blízkom východe, na Ukrajine aj všade inde, kde sa spory riešia zbraňami. Na sociálnej sieti to uviedol predseda strany a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. „Nikdy nesmieme rezignovať na diplomatické riešenie sporných otázok medzi štátmi a národmi. Ak sa sila a zbrane stanú normou, následky môžu byť katastrofálne pre celý svet,“ dodal.
Mier je hodnota, ktorú nesmieme stratiť z dohľadu, uviedol predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD). Podporil zároveň všetky kroky, ktoré vedú k mieru a stabilite. „Nech sa konflikty odohrávajú kdekoľvek vo svete, jediným skutočným riešením ostáva cesta dialógu, rešpektu k medzinárodnému právu a ľudskej dôstojnosti. Situácia v celom regióne Blízkeho východu si už dlhodobo vyžaduje v prvom rade mierové kroky, tak nevyhnutné pre celkovú bezpečnosť a stabilitu, a nie ďalšiu eskaláciu kríz,“ priblížil Raši.
Dodal, že v čase, keď svet opäť čelí nebezpečenstvu ďalšej eskalácie, stojí na strane rozumu a zodpovednosti. Diplomacia podľa neho nesmie byť nahradená zbraňami. „Spolu so všetkými, ktorí si želajú mier, verím, že aj dnešné dramatické udalosti neprivedú svet na hranu nekontrolovateľného konfliktu,“ podotkol.
Nočné útoky sú zlomovým momentom v snahe zabrániť Iránu získať jadrové zbrane. Irán naďalej predstavuje hrozbu pre región svojou agresívnou politikou a podporou terorizmu, vyjadril sa člen predsedníctva opozičného hnutia PS a exminister zahraničných vecí Ivan Korčok. Zásah podľa neho prichádza po neúspešných diplomatických rokovaniach, no riziko eskalácie je vysoké.
„S ohľadom na toto riziko a dosah na bezpečnosť je nevyhnutné, aby USA konzultovali ďalšie kroky so spojencami. Najbližšou príležitosťou bude samit NATO. Súčasná kríza zároveň ukazuje potrebu silnejšej spoločnej európskej obrany,“ uviedol. Ako dodal, napriek násiliu je podľa neho potrebné trvať na diplomatickom riešení. Vyzval všetkých aktérov na návrat za rokovací stôl.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár odkázal, že slovenská diplomacia opakovane upozorňuje na všetkých multilaterálnych fórach na eróziu medzinárodného práva a na jeho nedodržiavanie.
"Akýkoľvek konflikt je potrebné riešiť na pôde Organizácie Spojených národov a nie prostredníctvom zbraní, nech ide o akýkoľvek údajne dobrý úmysel. Je neprípustné, aby ktorýkoľvek štát na území iného zvrchovaného štátu vykonával vojenské operácie. Konzistentne apelujeme, že región Blízkeho východu urgentne potrebuje mier a stabilitu, k čomu je nevyhnutná deeskalácia situácie a predovšetkým návrat diplomacie a dialógu," uviedol minister vo vyhlásení.