Penziónová kauza PPA: Takáč vysvetľoval europoslancom kontroverznú výzvu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Takáč vysvetľoval europoslancom kontroverznú výzvu
BRATISLAVA / Minister pôdohospodárstva Richard Takáč v utorok informoval o konštruktívnej diskusii s europoslancami z Výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu, ktorá sa týkala Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) a spornou penziónovou výzvou z roku 2015.
Dialóg o aktuálnom stave PPA a budúcej poľnohospodárskej politike
Stretnutie sa zameralo na objasnenie aktuálnej situácie v PPA a na ministerstve pôdohospodárstva, pričom dôležitou témou bola aj spomínaná výzva na podporu vidieckej turistiky. "Veľmi detailne sme si vysvetlili aktuálny stav a celý proces u spomínanej výzvy. Riešili sme aj rôzne iné otázky z pohľadu budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky," uviedol minister Takáč.
Detailné vysvetlenie kontroverznej výzvy z roku 2015
Podľa ministra bolo europoslancom detailne vysvetlené, aká bola alokácia prostriedkov v rámci penziónovej výzvy z roku 2015, koľko bolo podaných žiadostí a koľko projektov bolo nakoniec schválených.
Takmer polovica projektov bola zrušená
Takáč ďalej priblížil, že PPA v rámci tejto výzvy odstúpila od realizácie až 47,5 % projektov. Zároveň zdôraznil, že agentúra je maximálne súčinná pri kontrole všetkých ostatných aktívnych projektov.
Výzva prešla auditmi Európskej komisie
Minister Takáč pripomenul, že samotná penziónová výzva bola pôvodne odsúhlasená Európskou komisiou. Dodal, že v rokoch 2020 až 2023 prebehli tri audity zo strany EK, ktoré zahŕňali aj projekty z tejto výzvy. V roku 2020 bol dokonca vykonaný forenzný audit, ktorý sa špeciálne zameral na penziónovú výzvu.