Jasno
15°
Bratislava
Živá krížová cesta v Prešove: Biblický príbeh ukrižovania Ježiša Krista
Zdielať na

Živá krížová cesta v Prešove: Biblický príbeh ukrižovania Ježiša Krista

PREŠOV / Stovky veriacich na Veľký piatok (18.4.) opäť smerovali do centra Prešova, aby boli po 15. raz súčasťou Živej krížovej cesty. Autorom myšlienky Živej krížovej cesty je farár otec Peter Gombita.

Stvárnenie biblického príbehu

Svoj život zasvätil ľuďom na okraji záujmu spoločnosti. Každoročne niektorí z nich hrajú aj v biblickom príbehu a spolu s mladými hercami z farnosti v Nižnej Šebastovej vytvorili nezabudnuteľný zážitok. Prešovská Hlavná ulica s bočnými uličkami bola dejiskom posledných chvíľ Ježiša Krista tak, ako sa to stalo v Jeruzaleme 2000 rokov dozadu.

Kňaz a spoluautor tradičného podujatia Peter Gombita pre TASR uviedol, že Ježiša Krista tento rok stvárnil gréckokatolícky farár Vladislav Marčák. Jednu z mnohých ďalších postáv zahral aj niekdajší bezdomovec zo združenia Oáza - nádej pre nový život.

"Krížová cesta je taká modlitba, nová evanjelizácia inou formou, aby sme viac pocítili prítomnosť Boha medzi nami. Cieľom je, aby si každý uvedomil, že ten príbeh je starý 2000 rokov a stále pokračuje, pretože je v nás. Snažíme sa ho napodobniť, ako to asi mohlo byť a ako to asi ľudia vtedy zažívali. Nie je to len nejaké predstavenie, nie je to o hereckých výkonoch, je to skutočne príbeh Boha a človeka. Vždy pri tom cítim takú atmosféru, energiu, silu lásky a tichej radosti,“ podotkol Gombita.

V minulosti sa cesta konala aj v iných mestách

Podujatie je príležitosťou na spoločné veľkopiatkové stíšenie sa, zamyslenie a duchovné prežitie Kristovho utrpenia. V minulosti sa konalo napríklad aj vo Svidníku, vo Vranove nad Topľou či v Spišskom Podhradí.

Živá krížová cesta sa začala na pešej zóne pred budovou mestského úradu, pokračovala cez Hlavnú ulicu, po ulici Hurbanistov až do Záhrady umenia. Na jej príprave a realizácii sa podieľali dobrovoľníci z farnosti Prešov - Nižná Šebastová, neziskovej organizácie Oáza - nádej pre nový život, Park kultúry a oddychu a mesto Prešov. Príbeh ukrižovania stvárnilo podľa Gombitu viac ako 50 dobrovoľníkov z radov veriacich.

Živá krížová cesta každoročne láka do centra Prešova tisíce ľudí. V katolíckych kostoloch sa v tento deň, ako jediný deň v roku, neslúžia klasické sväté omše. Postavu Barabáša si ako amatérsky herec zahral Branislav. Mladý muž, ktorý okúsil, čo znamená dostať sa na dno. Ale zároveň je pozitívnym príkladom toho ako sa netreba vzdať.

V závere biblického príbehu sa prešovská záhrada umenia premenila na pomyselnú Golgotu. Ježiš po ukrižovaní zomiera na kríži. Ľudia stíchnu, pre kresťanský svet je to mimoriadne silný odkaz.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy