Slovensko pod tlakom: Kto získa kontrolu nad energiami?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Spor o tranzit ruského plynu cez Ukrajinu neutícha. Vyhrážok Roberta Fica, že zastavíme dodávky elektriny na Ukrajinu, sa chopili aj v zahraničí.
Agentúra Bloomberg podľa svojich zdrojov informovala, že slovenskú elektrinu je ochotné nahradiť Poľsko. Ficove aktivity v poslednom týždni vyvolali rozruch nielen v zahraničí, ale aj na domácej pôde. Opozícia má v pláne vládu položiť. Premiéra považujú za agenta Kremľa.
Fico poslal otvorený list predsedovi Európskej rady a predsedníčke Európskej komisie, v ktorom ostro kritizuje rozhodnutie ukrajinského prezidenta zastaviť tranzit plynu cez Ukrajinu.
"Tiché akceptovanie jednostranného rozhodnutia ukrajinského prezidenta je absolútne iracionálne a nesprávne a bude viesť k napätiu a recipročným opatreniam, " znie časť z otvoreného listu Roberta Fica.
"To sú len také populistické reči, čo robí pán premiér, ale neviem, prečo to robí. Ak budeme istí v tom, že Gazprom prestane byť nástrojom na financovanie vojny dali by sa podpísať nové zmluvy, teraz to tak nevyzerá, " informuje vedúci Inštitútu pre výskum Európskej bezpečnosti Gleb Fishchenko.
Hrozba zastavenia predaja elektriny
Fico pohrozil, že prestaneme predávať Ukrajine elektrinu, ktorá jej pre neustále ruské bombardovanie chýba. Pridal sa aj jeho podpredseda.
"Ak Zelensky naplní svoje nechutné vyhrážky, tak hneď 1. januára treba vypnúť elektrinu na Ukrajinu. A nielen to. Treba okamžite zastaviť akúkoľvek humanitárnu pomoc, prestať akokoľvek podporovať ukrajinských migrantov a vyhostiť ukrajinského veľvyslanca. Pre začiatok, " napísal do statusu na sociálnej sieti Telegram Ľuboš Blaha z klubu SMER-SD.
Strata financií z Ukrajiny
Smerom k únii sa pre elektrinu obrátila aj Ukrajina. Podľa Zelenského by Slovensko pritom prišlo o 200 miliónov dolárov ročne za predaj elektriny a podľa agentúry Bloomberg by nás v tomto prípade nahradili Poliaci, ktorí sa spolu s Maďarmi a Rumunmi na dodávkach elektriny so Slovenskom spolupodieľajú.
Ohrozenie dodávok ropy
No a exminister hospodárstva zas tvrdí, že by sme si stopnutím elektriny strelili do nohy hneď dvakrát, pretože by sme mohli ohroziť dodávky ropy. Rezort hospodárstva v reakcii uviedlo, že nebude komentovať hypotetické otázky.
"Slovensko bude patriť medzi tie krajiny, ktoré budú považované za kolaborantov s Putinov, kvôli jeho absolútne vlastizradnej politiky, ktorú robí podľa pokynov z Kremľa, " vyjadril sa Jaroslav Naď zo strany Demokrati.
"Verejnosť na to reaguje jaskravo na sociálnych sieťach sa šíri slovo, ktorým Zelensky prednedávnom označil Putina, ja ho nebude hovoriť, lebo je veľmi vulgárne, " opäť Gleb Fishchenko.
Skúška koalície
"Vláda Slovenskej republiky musí obhajovať predovšetkým strategické záujmy našej krajiny a našich občanov a tiež záujmy EÚ a aj tak koná, či sa to ukrajinskej strane páči, alebo nie, " znie stanovisko Ministerstva zahraničných vecí.
Informačne zahmlená návšteva Roberta Fica u Vladimíra Putina v Kremli, ako aj posledné výpady proti Ukrajine a vôbec premiérova zahraničná politika sú pre opozíciu dostatočným dôvodom vyskúšať krehkosť vládnej koalície.
Nové plány na dodanie plynu
Analytici sa zhodujú, že zastavením dodávok plynu z Ukrajiny bezprostredne žiadnu zmenu nepocítime. Ceny pre domácnosti sú zastropované, SPP má podpísané zmluvy s viacerými spoločnosťami a zásobníky sú takmer plné.
Problémy však prídu v priebehu budúceho roka. Dovoz nám zdražie, hore pôjdu aj ceny komodity a je možné, že doplatíme na obmedzené kapacity plynovodov.
"Cez tú trasu ročne preteká zhruba 14 až 15 miliárd metrov kubických zemného plynu, " informuje výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu Richard Kvasňovský.
"Slovensko si z neho bralo približne tri miliardy. To predstavuje približne dve tretiny spotreby plynu na Slovensku, " opisuje analytička Irena Jenčová.
Možnosti dodania plynu
V tejto chvíli to už je takmer isté. Po 1. januári cez východnú hranicu plyn nepríde. Aký je teda plán B? SPP hovorí, že hlavné alternatívne trasy sú dve.
Prvá vedie cez Nemecko a Česko, druhá - nová - z Turecka, naprieč Srbskom, Rumunskom a Maďarskom. Problémom môžu byť obmedzené kapacity. Ľudovo povedané, plynu by sa k nám dostalo menej.
"Kým pri preprave cez Ukrajinu sme takpovediac prví, na začiatku rúry, tak v ostatných smeroch sme ako vnútrozemská krajina na konci, " objasňuje situáciu Radovan Potočár z portálu energie-portal.sk.
To znamená, že štáty pred nami si - rovnako ako v súčasnosti my - budú pýtať tranzitné poplatky.
"Ak by sme prišli o ruské dodávky a celý potrebný objem by sme nakúpili z iného zdroja a fyzicky prepravili na Slovensko, bolo by to drahšie najmenej o 150 miliónov eur, " znie stať zo stanoviska SPP.
Avšak, nech sa deje čokoľvek, ceny pre domácnosti sú zastropované a najväčší slovenský dodávateľ garantuje plyn pre všetkých odberateľov. Má podpísané zmluvy so spoločnosťami ako Shell, BP či ENI, kapacita našich zásobníkov dosahuje takmer 100 percent.
"S takýmto objemom plynu dokážeme vydržať počas väčšej časti aj budúceho roka v prípade, že by tento tok cez Ukrajinu nebol obnovený, " ukončuje Richard Kvasňovský.
Otázkou je, čo celá situácia prinesie na medzinárodných trhoch. Experti sa zhodujú, že ceny komodity pôjdu hore. O koľko, ukážu až ďalšie mesiace.
Pozrite si reportáž o možnostiach dodávky plynu: