Vo štvrtok začína lockdown, školy sa budú zatvárať ako posledné

24.11.2021 16:30 Noviny.sk Ranné noviny

Vo štvrtok začína lockdown, školy sa budú zatvárať ako posledné

Lockdown, o ktorom v stredu rokovala vláda, bude trvať len dva týždne. Povedal to po zasadnutí minister hospodárstva Richard Sulík. Vo zverejnenom stanovisku konzília odborníkov sa navrhoval lockdown v trvaní troch týždňov. O troch týždňoch hovorili aj viacerí ďalší politickí predstavitelia.

Vláda SR vyhlásila núdzový stav na obdobie 90 dní, platiť začne od dnešnej polnoci. Na tlačovej konferencii to povedal predseda vlády Eduard Heger (OľaNO). Výnimky zo zákazu vychádzania majú pritom platiť dva týždne.

„Po 10 dňoch prehodnotíme tú situáciu," povedal Heger s tým, že následne sa rozhodne, či sa opatrenia predĺžia alebo uvoľnia. Zdôraznil však, že v prípade uvoľnenia by išlo o uvoľnenie pre zaočkovaných.

Školy sa budú zatvárať ako posledné. Po dnešnom rokovaní vlády to povedal minister hospodárstva a líder strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík.

Doplnil, že v strane sú za to, aby boli školy otvorené, ale zároveň súhlasia s tým, aby bolo testovanie na školách povinné.

„Strana SaS uplatnila v tejto súvislosti právo veta, čím docielila, že školy nebudú zavreté," doplnil Sulík.

Do konca marca 2022

Slovensko nakúpi nový liek s účinnou látkou molnupiravir, ktorý sa podáva pacientom s ochorením COVID-19. Nákup 35-tisíc balení tohto lieku cez verejné obstarávanie Európskej komisie schválila na stredajšom rokovaní vláda.

Liek by mal byť touto formou na Slovensko dodaný do konca marca budúceho roka, preto rezort zdravotníctva navrhol uzatvoriť bilaterálnu zmluvu na nákup ďalších až 35-tisíc dávok predmetného lieku s cieľom získať tento liek do konca roka 2021.

Ide o perorálne antivirotikum, ktorého mechanizmus účinku zabraňuje množeniu širšieho spektra RNA vírusov vrátane SARV-COV2 u infikovanej osoby.

Mal by teda zabraňovať ťažkému priebehu ochorenia. Pacienti zaradení do klinického skúšania užívali štyri tablety dvakrát denne po dobu päť dní. Preto je podľa Ministerstva zdravotníctva SR nevyhnutné zabezpečiť dostupnosť lieku v čo najkratšom čase, aby sa znížila vyťaženosť zdravotníckych zariadení na Slovensku.

Zdroj: Ranné Noviny, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:55 Noviny TV JOJ
06:35 Krimi
07:10 Noviny TV JOJ
05:25 Kixšou
05:35 Nové bývanie
06:35 Kutyil s.r.o. II.
05:05 Top Star
05:15 Súdna sieň
06:05 Extrémne prípady
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:00 Já, knedlíček
07:55 Dovolená s cizincem
09:30 Příběh mořské panny