Jasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
Heger v Izraeli: S predsedom vlády Netanjahuom rokovali o prehĺbení spolupráce
Zdielať na

Heger v Izraeli: S predsedom vlády Netanjahuom rokovali o prehĺbení spolupráce

JERUZALEM / Dočasne poverený slovenský premiér Eduard Heger sa v nedeľu, 5. marca, v Jeruzaleme stretol s izraelským predsedom vlády Benjaminom Netanjahuom. Diskutovali o prehĺbení spolupráce medzi oboma krajinami, najmä v oblasti technológií, inovácií a cestovného ruchu, ako aj o regionálnych otázkach.

​Netanjahu na stretnutí zdôraznil potrebu zabrániť Iránu získať jadrové zbrane. S Hegerom sa najskôr stretli súkromne a potom absolvovali širšie stretnutie za účasti ďalších predstaviteľov oboch krajín, uvádza sa v stanovisku zverejnenom na oficiálnej stránke izraelského ministerstva zahraničných vecí. "Slovensko a Izrael majú vynikajúce vzťahy, ktoré sa neustále zlepšujú vo všetkých oblastiach. Dúfam, že tento rozhovor nám umožní posunúť ich ešte ďalej," uviedol Netanjahu.

Heger na sociálnej sieti uviedol, že jednou z priorít Slovenska, o ktorých prišiel do Izraela rokovať, je aj budovanie inovačných kapacít. "Na stretnutí s Benjaminom Netanjahuom sme sa zhodli, že práve Izrael nám v tom vie byť veľmi dobrým a blízkym partnerom pre spoluprácu," priblížil. Slovenský premiér dodal, že spolu hovorili aj o zmluve Ministerstva obrany SR z roku 2021 o obstaraní radarového systému z Izraela, ako aj o prehĺbení vzájomných vzťahov v oblasti cestovného ruchu.

V pondelok, 6. marca, sa Heger v rámci návštevy Izraela stretne s prezidentom Isaacom Herzogom a navštívi Weizmannov vedecký inštitút. V Jeruzaleme tiež navštívi pamätník obetiam holokaustu Jad Vašem.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy