Prezidentka Zuzana Čaputová udelila milosť žene, ktorá zavraždila svojho muža

24.07.2020 15:42 Noviny.sk Politika

Prezidentka Zuzana Čaputová udelila milosť žene, ktorá zavraždila svojho muža

Archívne video
embed kód
BRATISLAVA / Prezidentka SR Zuzana Čaputová udelila podmienečnú milosť 48-ročnej Stanislave Ž. Ide o obeť domáceho násilia, ktorá bola právoplatne odsúdená za spáchanie trestného činu vraždy na trest odňatia slobody vo výmere deväť rokov. Informoval o tom hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.

Spočiatku to malo vyzerať ako nehoda na záhrade. Keď do Dudiniec v okrese Krupina prišli záchranári, žena im tvrdila, že jej druh sa napichol na konár. "Krik bol hore, no a potom zrazu bolo ticho," povedal brat obete.

Obvinenie z vraždy prišlo až po súdnej pitve, Stanislava zaútočila na svojho partnera nožom so 17-cm čepeľou.

Bodnutie do hrudníka malo fatálne následky - zasiahla mu srdce, a preto ani privolaní záchranári mužovi nedokázali pomôcť. Na súde v Banskej Bystrici svoj čin ešte v roku 2018 oľutovala.
Počas pojednávaní vysvitlo, že s partnerom žila 12 rokov, často sa však hádali. 53 ročný Július býval pod vplyvom alkoholu agresívny. Fyzicky i psychicky týral desať rokov nielen ju, ale aj jej maloletého syna.

"Bol agresívny, jeho sa aj v robote báli," dodal brat obete.


Žena jeho správanie už ďalej nevládala znášať, a tak sa rozhodla muža bodnúť, keď sedel na posteli. Znalecký posudok preukázal, že v čase spáchania skutku došlo u odsúdenej k nahromadeniu úzkosti a o skratové konanie pod vplyvom dlhodobého stresu, ktoré vyústilo do nezvládnutého afektu a následného impulzívneho správania voči tyranovi. "Vzhľadom k tomu, že nemala kam odísť aj s maloletým synom, tak jednoducho trpela tento život," uviedol obhájca Rastislav Urbáni.

Prezidentka odpustila žene z 9-ročného trestu odňatia slobody polovicu, teda 4,5 roka pod podmienkou, že po prepustení na slobodu nespácha žiadny trestný čin. Pri posudzovaní žiadosti o milosť Čaputová zohľadnila okrem právnych aspektov najmä mimoriadne okolnosti prípadu a tiež skutočnosť, že odsúdená a jej deti boli dlhodobo obeťami stupňujúceho sa domáceho násilia.

Stanislava Ž. je viac ako dva roky vo výkone trestu odňatia slobody a nie je v súčasnosti trestne stíhaná. Je matkou dospelej dcéry a 15-ročného syna, ktorý je zverený do osobnej starostlivosti matky odsúdenej. Hodnotenia z ústavu na výkon trestu odňatia slobody, obce i predchádzajúcich zamestnávateľov k odsúdenej sú veľmi priaznivé.

Pri udeľovaní milosti prezidentka postupovala podľa Ústavy Slovenskej republiky a Trestného poriadku.

Prezidentka tento týždeň privítala svojho slovinského náprotivka. Pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:20 Dr. Dokonalý
06:00 Krimi
06:35 Noviny TV JOJ
05:40 Súdna sieň
06:40 Súdna sieň
07:50 NOVÁ ZÁHRADA
05:15 Súdna sieň
05:55 HESLO
06:45 KEBY BOLO KEBY - Láska, sex a šťastie
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:30 Vévodkyně
08:30 Modrý slon
09:55 Pomáda: Živě