Komik, bývalý tenista či matka zavraždeného. Takto vyzerá kandidátka OĽaNO

03.12.2019 20:12 Noviny.sk Politika

Komik, bývalý tenista či matka zavraždeného. Takto vyzerá kandidátka OĽaNO

BRATISLAVA / Vo februárových parlamentných voľbách by malo kandidovať 25 politických strán, hnutí a koalícií. Ako úplne poslední prišli krátko pred polnocou odovzdať kandidačnú listinu predstavitelia hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) povedie do budúcoročných parlamentných volieb pedagogička Mária Šofranko. "Pred mesiacom sa mi narodil vnúčik a mne vôbec nie je jedno, v akej krajine bude vyrastať, do akej školy bude chodiť, aká pani učiteľka ho bude učiť a aká pani lekárka sa oňho bude starať," poznamenala Šofranko. 

Na tlačovej konferencii to v utorok vyhlásil predseda hnutia Igor Matovič. Z druhého miesta bude kandidovať tieňový minister obrany OĽaNO Jaroslav Naď. Tretie miesto obsadí bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica.

Prvú päťku uzatvárajú predsedníčka Kresťanskej únie Anna Záborská a občiansky aktivista Michal Šípoš. V prvej desiatke sa nachádzajú aj bývalý tenista Karol Kučera, komik Jozef Pročko, lesník a ochranár Ján Mičovský, matka zavraždeného policajta Róberta Remiáša Anna Remiášová a bývalý redaktor RTVS Kristián Čekovský.

Matovič bude už tradične kandidovať zo 150. miesta kandidátky. Posledné miesta obsadia aj všetci ostatní poslanci Národnej rady SR za hnutie OĽaNO, konkrétne Ján Budaj, Gábor Grendel, Ján Marosz, Miroslav Sopko, Natália Milanová, Marek Krajčí, Martin Fecko a Eduard Heger.

„Všetci vedia, že tú politiku robíme inak. Keď sa naši poslanci raz do parlamentu dostanú, v ďalších voľbách pôjdu na koniec kandidátky a skladajú účty občanom. Na čele našej kandidátky bude stáť obyčajná žena z východu. Takýmto ľuďom dávame vždy v politike priestor,“ vyhlásil Matovič. V budúcoročných parlamentných voľbách to podľa lídra hnutia bude zápas dobra a zla, zápas Dávida s Goliášom.

Posledné prieskumy namerali OĽaNO 5,7% - 7,6%

Podľa posledného prieskumu verejnej mienky agentúry AKO, ktorý uskutočnila od 19. do 25. novembra tohto roka na vzorke tisíc respondentov, by hnutie OĽaNO volilo 7,6 percenta voličov. Agentúra Focus namerala strane v prieskume od 30. októbra do 6. novembra na vzorke 1 020 respondentov podporu 5,7 percenta.

Politické strany, hnutia alebo koalície strán, ktoré sa chcú uchádzať o hlasy voličov, museli kandidátky pre februárové parlamentné voľby doručiť zapisovateľovi Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán najneskôr do polnoci 1. decembra. Urobilo tak 25 strán, pričom hnutie OĽaNO odovzdalo svoju kandidátku ako posledné tesne pred polnocou. Podané kandidačné listiny sa už nemôžu dopĺňať o ďalších kandidátov a nedá sa ani meniť ich poradie.

Ak kandidátka nesplní všetky pravidlá určené zákonom, môže štátna volebná komisia rozhodnúť o jej úpravách alebo o jej nezaregistrovaní. Proti rozhodnutiu komisie sa môže politický subjekt odvolať na súd. Rozhodnutie súdu štátna volebná komisia vykoná do 24 hodín od jeho doručenia. Aj po registrácii sa číslo kandidátok a ich podoba môže ešte meniť. Zákon umožňuje stiahnuť kandidátku, vzdať sa kandidatúry, alebo odvolať kandidáta až do 48 hodín pred začiatkom volieb, teda do 27. februára 2020 do 7:00.

Parlamentné voľby budú v sobotu 29. februára 2020 od 7:00 do 22:00.

Videli ste už poslednú reláciu Na hrane? Pozrieť si ju môžete aj tu:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:50 INKOGNITO
14:00 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
15:35 Extrémni žgrloši III.
13:35 Prvé oddelenie
14:05 EXTRÉMNE PRÍPADY
15:10 Profesionáli VIII.
12:50 Hawaii 5.0 VIII.
13:45 Kosti
14:30 Dr. House VII.
13:35 Viking Vicky
13:50 Volám sa Caillou V.
14:10 Medzi nami zvieratkami
13:05 Tanec s láskou
14:40 Čarodějovy hodiny
16:35 Dívka z románu