Richard Sulík chce na kandidátku Janu Kiššovú. Tá chce byť v zozname s Galkom i Rajtárom

Richard Sulík chce na kandidátku Janu Kiššovú. Tá chce byť v zozname s Galkom i Rajtárom

BRATISLAVA / Richard Sulík predstavil na tlačovej besede SaS prvých 15 mien, ktoré budú tvoriť kandidátku SaS vo voľbách v roku 2020. Návrh kandidátky Richarda Sulíka ale ešte musia schváliť členovia na kongrese. Predseda strany uviedol, že jeho kandidáti museli spĺňať dve podmienky.

Číslom 3 by na kandidátke podľa informácií TV JOJ mala byť Jana Kiššová, ktorá je ale súčasťou skupiny okolo Ľubomíra Galka a Jozefa Rajtára. Avizovala, že ak na kandidátke nebudú, nebude tam ani ona. Na predstavovaní ale nebola.

V prípade, že by Kiššová miesto na kandidátke neprijala, Sulík má jasnú predstavu o tom, kto jej miesto zaujme, no prezradiť ho nechce. TV JOJ Janu Kiššovú oslovila s tým, že neplánuje zmeniť svoj postoj a číslo 3 na kandidátke SaS prijať. "Neprijmem. V tak zásadných veciach, akou toto je, názory nemením. Sú pre mňa otázkou hodnôt a princípov. Ak na kandidátke SaS, ktorú sme spolu budovali, nie je miesto pre kľúčových SaSkárov, najväčších bojovníkov proti korupcii a mafii, nie je tam miesto ani pre mňa. Neviem si predstaviť ako by som presviedčala našich voličov, že to s bojom proti mafii myslíme vážne. Je mi to nesmieme ľúto, že Richard Sulík dnes, po 10 rokoch budovania strany, ju takto rozčesol," reagovala pre TV JOJ Jana Kiššová. 

Na adresu kandidátky Richarda Sulíka sa vyjadrili aj poslanci okolo Ľubomíra Galka a Jozefa Rajtára. "Richard Sulík vymenil zakladajúcich členov SaS za Václava Miku, ktorý bol nominantom strany Smer-SD," uviedol Jozef Rajtár. 

"Na návrhu kandidátku sú ľudia, ktorých predseda strany ani nepoznal. Je tam nominant Smeru-SD, je tam youtuber, ktorý pred piatimi dňami vstúpil medzi mladých saskárov. Takí ľudia majú požívať väčšiu dôveryhodnosť ako tí, ktorí stranu zakladali?" uviedol Ľubomír Galko, ktorý uviedol, že ho najviac zabolel minulotýždňový výrok Richarda Sulíka o tom, že "vzbúrenci" by mali stranu SaS opustiť. Galko uviedol, že sa v sobotu chystajú na snem strany, ktorý má zaujať stanovisko ku kandidátke a odsúhlasiť ju alebo zamietnuť. "Ak 5. októbra nedôjde k nejakému kompromisu a my nebudeme na kandidátke SaS, ďalšie kroky budeme komunikovať," dodal Galko. 

Poslanci strany Sloboda a Solidarita okolo Ľubomíra Galka a Jozefa Rajtára ponúknu inú alternatívu kandidátky, než v pondelok predstavil predseda strany Richard Sulík. Členovia Demokratického jadra SaS o tom informovali na tlačovej besede. 

Demokratické jadro založila skupina ľudí, ktorá sa nezúčastnila na mimoriadnom kongrese 7. septembra. Pre nesúhlas so spôsobom, akým bol zvolaný, sa na ňom nezúčastnili podpredsedovia SaS Ľubomír Galko, Jana Kiššová, predsedníčka poslaneckého klubu Natália Blahová či poslanci Jozef Rajtár, Vladimír Sloboda a Radoslav Pavelka. "Nie sme žiadni vzbúrenci. Sme ľudia, ktorí patria ku konštruktívnym vnútrostraníckym kritikom," povedal Galko s tým, že takíto ľudia by mali byť v každej demokratickej strane. Podľa Galka hrozí, že ak sa nedohodnú na kompromise, strana môže vypadnúť z parlamentu.

Pozrite si celé vyjadrenie niekoľkých členov Demokratického jadra SaS. 

Kandidáti za SaS Richarda Sulíka

č. 1 - Richard Sulík                                              

č. 2 - Lucia Ďuriš Nicholsonová                                  

č. 3 -  Jana Kiššová                                                     

č. 4 - Branislav Gröhling                                             

č. 5 - Alojz Baránik     

č. 6 - Jana Cigániková   

č. 7 - Peter Cmorej 

č. 8 - Karol Galek   

č . 9 - Martin Klus              

č . 10 - Václav Mika               

č. 11 - Juraj Droba

č. 12 - Jarmila Halgašová

č. 13 - Anna Zemanová

č. 14 - Peter Osuský

č. 15 - Ondrej Dostál

Richard Sulík uviedol, že pri zostavovaní kandidátky museli možný kandidáti spĺňať predovšetkým dve podmienky. Tou prvou je, že on sám by bol ochotný daň za nich ruku do ohňa a podmienkou číslo dva bolo, aby to bol človek, ktorý prispeje k tomu, že bude poslanecký klub po voľbách stabilný. 

Sulík na tlačovej besede vylúčil, že by v prípade pozitívneho výsledku išiel do koalície so Smerom-SD, s SNS a s ĽSNS. 

Pozrite si predstavovanie kandidátky SaS Richardom Sulíkom.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:20 Súdna sieň
06:00 DEDIČSTVO
07:20 Panelák
05:10 Hoď svišťom II.
05:45 POLICAJTI V AKCII
06:45 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:10 Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
08:15 Scorpions Forever
10:05 Dobrou noc a hodně štěstí