Skoro jasno
15°
Bratislava
Hermína
6.5.2024
Prezident Andrej Kiska a premiér Peter Pellegrini sa prihovorili ľuďom pred druhým kolom prezidentských volieb
Zdielať na

Prezident Andrej Kiska a premiér Peter Pellegrini sa prihovorili ľuďom pred druhým kolom prezidentských volieb

Zdroj: SITA

Google News Button Sledovať správy

BRATISLAVA / Premiér Peter Pellegrini a prezident Andrej Kiska opäť vyzývajú občanov SR, aby prišli v sobotu 30. marca k volebným urnám. Ako sa premiér vyjadril, dosť bolo rozdeľovania ľudí na dobrých a zlých. Prezradil, čo od nového prezidenta očakáva. Prezident Kiska poukázal na to, že prezident je vždy signálom pre zahraničie a terajších kandidátov nám mnohí závidia.

"Už túto sobotu si v druhom kole prezidentských volieb zvolíme novú hlavu štátu. Tak ako v každých voľbách, aj hlasovanie o prezidentovi republiky je príležitosťou pre každého z nás jasne povedať, ako si predstavujeme budúcnosť Slovenska a reprezentáciu našej krajiny. Do druhého kola postúpili dvaja demokratickí a proeurópski kandidáti na prezidenta. Verte, že nám to v mnohých krajinách závidia.

Pre voličov, ktorých kandidáti nepostúpili, je možno ťažká otázka, koho v sobotu majú voliť a či vôbec majú prísť voliť. Chcem poprosiť každého občana, aby využil svoje jedinečné právo – právo demokracie a vyjadril sa, koho si želá vidieť v pozícii hlavy štátu. Tak, ako v bežnom živote, v manželstve, v rodine či v priateľstve sa nemusíme plne stotožniť s názormi svojich blízkych, ale ak chceme žiť v porozumení, snažíme sa nájsť čo nás spája a nie čo rozdeľuje. Pristúpte, prosím, takto aj k prezidentským voľbám. Aby nový prezident alebo prezidentka mali podporu a mandát od čo najväčšej časti našich občanov. Prezidentské voľby sú svojim spôsobom výnimočné. Pred 20 rokmi sa poslanci a poslankyne národnej rady rozhodli odovzdať voľbu prezidenta republiky do rúk ľuďom. Hoci v tom čase to bol skôr dôsledok pragmatického uvažovania, týmto rozhodnutím dali ľuďom na Slovensku dôležitý nástroj demokracie. Prezident republiky je dnes vďaka priamej voľbe predstaviteľom štátu s najsilnejšou legitimitou. V krajine nie je iný politik, ktorý by sa mohol oprieť o takú silnú priamu podporu voličov. Vďaka tomu je dnes prezident reprezentantom ľudí, symbolom našej krajiny a obrazom vôle jej obyvateľov.

Prezident má nezávislosť a slobodu pri rozhodovaní, a má významne kompetencie. Prezident sa rozhoduje, koho poverí zostavením vlády, Jeho rozhodnutia ovplyvňujú to, kto sa stane ústavným sudcom, či guvernérom národnej banky, ale aj profesorom, rektorom alebo veľvyslancom Slovenska. Prezident vyhlasuje referendum, ale tiež zastupuje krajinu navonok, je vrchným veliteľom ozbrojených síl, a má aj zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov.
Okrem toho však prezident – ak chce – môže byť pre krajinu aj niečím viac. Môže byť silným hlasom ľudí. Hlasom tých ľudí, ktorých nie je každý deň vidieť a počuť, na ktorých sa zabúda. Hlasom ľudí, na ktorých sa nemyslí a ktorým štát môže a mal by pomáhať. Priama voľba dáva prezidentovi slobodu a mandát klásť aj nepríjemné otázky vláde, apelovať na poslancov národnej rady či vyžadovať, aby si verejné inštitúcie plnili úlohy. Som presvedčený, že toto je významná povinnosť a úloha prezidenta: počúvať ľudí a pýtať sa v ich mene. Klásť otázky, hľadať poctivé odpovede, a povzbudzovať riešenia.

Slová prezidenta ako signál pre zahraničie

Prezident nesmie byť ale len hlasom svojich voličov. Musí zastupovať záujmy Slovenskej republiky ako celku. Byť ozajstnou hlavou štátu, ktorá krajinu dokáže viesť, zorientovať, sústrediť a zamerať na to, čo je pre jej súdržnosť a budúcnosť naozaj dôležité. Byť ozajstnou hlavou štátu, ktorá pomenúva priority, slabé miesta, zlyhania a má odvahu hovoriť aj o ťažkých, nepopulárnych ale dôležitých témach. Na Slovensku je dobrou tradíciou, že prezident je zárukou ukotvenia a identity krajiny. Doterajší prezidenti vždy chránili záujem Slovenska, naše strategické partnerstvá a našu pozíciu v Európskej únii či v Severoatlantickej aliancii. V tomto je úloha prezidenta nezastupiteľná. Jeho postoje a slová sú dôležitým signálom pre našich zahraničných partnerov, aj pre občanov Slovenskej republiky.

Vážení spoluobčania, vo svojom novoročnom príhovore som povedal, že demokracia je práca. Nepozná konečné prehry, ani konečné výhry. Demokracia je možnosť a zodpovednosť nás všetkých podieľať sa na správe vecí verejných.V sobotu budeme mať príležitosť vybrať si nového prezidenta alebo prezidentku. Človeka, ktorý bude mať okrem ústavných kompetencií aj povinnosť viesť našu krajinu v dobrých aj ťažkých časoch.

Pre skutočnú autoritu politika nie je mocnejší nástroj, ako podpora od ľudí. Svojim hlasom tvoríte silu mandátu nového prezidenta alebo prezidentky. A táto vaša podpora bude pre budúcu hlavu štátu záväzkom, aby vykonával funkciu zodpovedne, spravodlivo, s úctou k ľuďom a s ohľadom na najlepší záujem Slovenskej republiky. Využite prosím túto príležitosť a choďte v sobotu voliť.

​Príhovor premiéra 

"Pred dvoma týždňami sme demokraticky rozhodli, ktorí z kandidátov na prezidenta Slovenskej republiky postúpili do druhého kola. Už túto sobotu rozhodneme o tom, komu z nich sa napokon dostane cti zastupovať Slovenskú republiku navonok, veliť ozbrojeným silám Slovenskej republiky a vykonávať všetky ďalšie kompetencie hlavy štátu tak, ako ich pomenúva slovenská ústava. Opäť vás chcem preto všetkých požiadať: Poďme v sobotu voliť a využime naše demokratické právo spolurozhodovať o tom, kto bude najbližších päť rokov hovoriť vo svete v menej celej našej krajiny, v mene Slovenska.

Vo svojom vystúpení pred prvým kolom volieb som si dovolil pomenovať hodnoty, ktoré by mal prezident vyznávať. Hovoril som o tom, že potrebujeme skúseného človeka, pripraveného od prvého dňa vo funkcii plnohodnotne vykonávať svoj mandát. Zdôraznil som, že dobrý prezident by mal mať silné sociálne cítenie a pochopenie pre problémy všetkých skupín občanov Slovenskej republiky. Mal by vnímať, že mnohé tradičné hodnoty sú na Slovensku hlboko zakorenené a ich spochybňovanie vnáša do spoločnosti zbytočný zmätok a rozdeľovanie. A mimoriadne dôležité je aj to, aby ako jednu zo svojich zásadných úloh vnímal potrebu celospoločenského zmieru na Slovensku.

Koniec s rozdeľovaním na dobrých a zlých

Ak máme byť súdržnou a zjednotenou krajinou, musíme skončiť s delením na slušných a neslušných či dobrých a zlých. Všetci sme občanmi Slovenskej republiky s rovnakými právami a povinnosťami. Preto by mal byť nový prezident výrazným zmierovateľom spoločnosti, ktorá si v posledných mesiacoch prešla náročnými skúškami. Toto sú z môjho pohľadu hodnoty, ktoré by mal nový prezident vyznávať a mal by svojím doterajším životom dávať bez pochybností najavo, že je pripravený držať sa ich aj v najvyššej ústavnej funkcii.

Pri svojom nástupe do čela vlády som si pred rokom ako jednu zo zásadných priorít stanovil práve upokojenie nálady v spoločnosti. Po roku vládnutia môžem konštatovať, že sa nám tento cieľ podarilo do veľkej miery naplniť. Slovensko zvládlo svoje ťažké chvíle, plne rešpektujúc demokratické a ústavné rámce. Po tejto skúške sme sa mohli vo vláde i v parlamente sústrediť aj na ďalšie priority – napravenie dobrého mena Slovenska v zahraničí a na výrazne väčšiu dynamiku v ekonomickej i sociálnej oblasti. Aj tu sa nám podarilo dosiahnuť za rok mnoho. Ako predseda vlády však veľmi privítam, ak dostane vláda v osobe prezidenta partnera, ktorý sa bude aktívne podieľať práve na napĺňaní týchto priorít. Potom budeme môcť byť ešte úspešnejší, súdržnejší a sebavedomejší aj v zahraničí.

Neúspešní kandidáti majú voličov podporiť, nie odradiť

Pri viacerých dvojkolových voľbách v minulosti sme boli svedkami toho, že neúspešní kandidáti v prvom kole vyslovili svoje odporúčanie či podporu pre kolo druhé. Teraz som však od nepostupujúcich kandidátov zaznamenal výroky, ktoré mali voličov od účasti na druhom kole odradiť. Nemyslím si, že takýto postoj je správny. Do druhého kola postúpili kandidáti, ktorí demokraticky dostali najvyššiu dôveru od ľudí. Bola by veľká škoda, ak by sme neprišli vysloviť svoj názor v druhom kole len preto, že náš favorit nepostúpil. Ak má mať Slovensko silného prezidenta, potrebuje mať prezident silný mandát od ľudí. Ten bude tým silnejší, čím viac občanov príde v druhom kole rozhodnúť. Preto znova všetkých prosím: Príďme v sobotu k volebným urnám a nenechajme za seba rozhodovať iných.

Pri mojich mnohých cestách po Slovensku aj výjazdových rokovaniach vlád sa často stretávam s ponosmi, že najmenej rozvinuté regióny Slovenska sa stále nepriblížili svojou životnou úrovňou k ich spoluobčanom napríklad v hlavnom meste. V sobotu však budú mať jedinečné právo prehovoriť všetky slovenské regióny, nielen metropola. Nech je v tomto Bratislava pre Slovensko inšpiráciou, ako sa vedia zmobilizovať voliči, ak im ide o podporu konkrétneho kandidáta. Takýmto silným hlasom by mali v sobotu prehovoriť všetky kúty Slovenskej republiky.

Voľbou prezidenta rozhodujeme o našom ďalšom živote

Azda všetci dnes vnímame, že svet prechádza obrovskými zmenami. Prichádzajú nové technológie, mení sa štruktúra priemyslu, zanikajú mnohé tradičné povolania a vznikajú nové, ktoré sme si ešte pred niekoľkými rokmi nevedeli predstaviť. Investori sa dnes nanovo rozhodujú, kam upriamia svoju pozornosť s novými a modernými výrobami a kde ostanú len dožívajúce a neperspektívne časti. Je to proces, ktorý bude mať obrovský dopad na životnú úroveň každej jednej krajiny, na jej zamestnanosť a dlhodobú perspektívu. Voľbou hlavy štátu, ktorá dokáže hájiť dobré meno a záujmy Slovenska aj v zahraničí, preto v dnešnej dobe rozhodujeme aj o našom ďalšom živote, postavení Slovenska v Európe a vo svete a aj o našich peňaženkách.

Aj do politiky prichádzajú obrovské zmeny, keď o nových vládach či hlavách štátov rozhoduje najmä marketing a kampaň zameraná na emócie, kým skutočné hodnoty ostávajú v úzadí. V sobotu však budeme rozhodovať o prezidentovi, ktorý povedie Slovensko v mimoriadne náročnom období. Na medzinárodnom poli, v spleti mnohých záujmov silných hráčov, bude stáť sám a sám bude musieť slovenské záujmy aj obhájiť. Tam už nepomôže marketing, nepomôžu anonymní poradcovia ani vzletné reči na domácej pôde. Bude to v tej chvíli len a len na ňom, či je dostatočne silný zabojovať za Slovensko a presadiť jeho národné záujmy.

Položme si preto otázku, ktorý z kandidátov má väčšie predpoklady bezpečne previesť svoju vlasť cez prah nových čias. Volíme prezidenta pre budúcnosť, hlavu štátu, za ktorú sa vo svete nebudeme musieť hanbiť a ktorá bude istotou v turbulentných časoch. Doprajme si preto chvíľu nerušeného rozmýšľania, využime moratórium na to, aby sme sa s odstupom a racionálne pozreli na to, ktorý z kandidátov najlepšie napĺňa predpoklady na skutočne kvalitného a silného prezidenta.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy