Arcibiskup na Cyrilo-metodskej púti: Chceme poznať pravdu o vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice

Arcibiskup na Cyrilo-metodskej púti: Chceme poznať pravdu o vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice

NITRA / Veriaci z celého Slovenska sa vo štvrtok zišli na Cyrilo-metodskej národnej púti v meste pod Zoborom. Svätou omšou si pripomenuli príchod solúnskych bratov na naše územie. Prešovský arcibiskup v kázni hovoril aj o vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Upozornil na to, že ich vrah je stále na slobode.

Niekoľko tisíc veriacich z celého Slovenska i hostia zo zahraničia sa 5. júla zišli na Cyrilo-metodskej národnej púti na Svätoplukovom námestí v Nitre. Bohatstvo cyrilo-metodskej tradície v našich dejinách si prišli pripomenúť predseda Národnej rady SR Andrej Danko, premiér Peter Pellegrini, vrcholní predstavitelia cirkvi, verejného, politického, kultúrneho a akademického života.

Hlavným celebrantom svätej omše bol prešovský arcibiskup-metropolita Ján Babjak, hlava Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Vo svojej kázni sa dotkol nielen odkazu vierozvestcov, ale aj súčasnej situácie na Slovensku.

"Vidím, ako celá naša spoločnosť zatúžila po pravde po krutej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a stále to v spoločnosti rezonuje, lebo ich vrah je na slobode. Nie, nechceme počúvať rozprávky a mýty, ale chceme poznať pravdu," povedal Babjak. Ako pokračoval, „naša spoločnosť je citlivá na korupciu, klientelizmus, zneužívanie európskych peňazí, na rôzne podvody a mafiánske maniere. Slušní ľudia v tejto spoločnosti chcú, aby sa tieto veci riešili a vyriešili,“ prízvukoval arcibiskup.

Upadáme na morálne dno

Slovensko podľa neho potrebuje takých duchovných a svetských vodcov, akými boli svätí Cyril a Metod. Zodpovedných, ktorým by išlo bytostne o ľud. Obrátil sa aj na novinárov a povedal, že ich práca je veľmi náročná a dôležitá, je viac poslaním ako zamestnaním. „Najdôležitejšie je, aby bola postavená na pravde, a nie na polopravde alebo lži, veď vy nielen informujete široké masy ľudí, ale ich aj formujete,“ pripomenul arcibiskup novinárom. Veriacim zdôraznil, že solúnski bratia boli „hlásateľmi pravdy s veľkým P, priniesli vieru a kultúru, svojím životom svietili všetkým ľuďom na cestu života“.

Našich predkov zaradili medzi kultúrne národy sveta. „Treba sa nám spamätať, veď upadáme na morálne dno. Za naše skutky budeme raz zodpovední nielen pred Pánom Bohom, ale aj pred generáciami, ktoré prídu po nás. Zachovajme im krásnu a zdravú krajinu,“ povedal Babjak.

Po omši uviedli do života poštovú známku, ktorú vydala Slovenská pošta v spolupráci s Vatikánom pri príležitosti 1150. výročia uznania staroslovienčiny ako štvrtého liturgického jazyka. Zobrazené sú na nej historické udalosti, pri ktorých vyobrazení sa vychádzalo z mozaík zachovaných na triumfálnom oblúku kostola Santa Maria Maggiore v Ríme a významnej pamiatky slovanského písomníctva – Zografského kódexu.

Pokorný Danko a kritický Pellegrini

A čo hovoria na kritickú kázeň arcibiskupa Jána Babjaka naši vrcholní predstavitelia štátu? "Kázeň sa nekomentuje, kázeň sa príjma a ja som ju prijal s pokorou. A veci z ktorých sa dá poučiť sa poučím," vyhlásil predseda NR SR Andrej Danko. 

"Povedzme si pravdu, taká, aká je. Nikdy ju nemeňme a nezakrývajme pred ňou oči. Ale zase aj trošku nádeje a pozitívneho musí vždy zaznieť z pódií. Či už je to kňaz alebo je to politik. Mňe to trošku chýbalo," povedal novinárom po kázni premiér Peter Pellegrini.

"Ja si myslím, že sa nemôžu na mňa hnevať. Nie. Podal som im aj ruku a prijali ju. Takže dobre," dodal s úsmevom Ján Bebjak.

Vierozvestcov si vo štvrtok pripomenuli aj v malej dedinke Michalová na Muránskej planine. Tam im dokonca pred pár rokmi postavili kaplnku a teraz sa tam každoročne na ich počesť koná svätá omša. Pozrite si reportáž redaktora Rasťa Ekkerta:

Zdroj: noviny.sk, SITA

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:35 SUPERMAMA
09:50 Súdna sieň
10:55 Súdna sieň
08:45 Simpsonovci XVI.
09:10 Simpsonovci XVI.
09:55 LUCKY ROOM
08:10 Panelák
09:35 JAG V.
10:55 Tequila a Bonetti
08:50 Barbapapa II.
09:00 Rozprávky z machu a papradia
09:10 Zubor Pompík
07:50 Příběh jedné jízdy
09:50 Skleněný zámek
12:05 Anděl v utajení