Polojasno
24°
Bratislava
Vít
15.6.2024
Le Pen prišla v EP o imunitu, zverejnila násilné video IS
Zdielať na

Le Pen prišla v EP o imunitu, zverejnila násilné video IS

Google News Button Sledovať správy

BRUSEL / Európsky parlament zrušil poslaneckú imunitu šéfky francúzskej krajnej pravice Marine Le Pen, jednej z favoritov volieb francúzskeho prezidenta. Vyhovel tak francúzskej justícii, ktorá Le Pen vyčíta, že na twitteri zverejnila násilná videa takzvaného Islamského štátu (IS).

Zrušenie imunity sa podľa agentúra AFP týka len tohto prípadu, nie podozrenia z neoprávneného získavania peňazí EP pre Národný front (FN), čo je strana Le Pen.

Le Pen je vo Francúzsku vyšetrovaná pre podozrenie, že v decembri 2015 zverejnila tri zábery s krutým obsahom. Na snímkach bola okrem iného vražda amerického novinára Jamesa Foleyho, ktorému islamisti odrezali hlavu. Zrušenie imunity umožní Le Pen prípadne obviniť a trestne stíhať. Šéfke FN by mohli podľa agentúry Reuters hroziť až tri roky väzenia.

"Som poslankyňa, mojou úlohou je odsudzovať Islamský štát," povedala pred hlasovaním europoslancov Le Pen. Obvinenia ohľadom snímok označila za "politické vyšetrovanie". Už skôr vysvetlila, že snímky pod názvom IS, to je toto! zverejnila v reakcii na podľa nej podlé tvrdenia známeho redaktora Jeana-Jacquesa Bourdina, že IS a FN sú si podobní.

V rovnaký deň v roku 2015 zverejnil z rovnakého dôvodu na twitteri snímku s násilím IS aj poslanec FN Gilbert Collard. Francúzske Národné zhromaždenie ale odmietlo žiadosť justície o jeho zbavenie imunity. Podľa dolnej snemovne nebola žiadosť "dostatočne presná".

Súvisiace články

Najčítanejšie správy