SNS zvýšenie koncesií nepodporí

17.08.2016 11:21 Noviny.sk Politika

SNS zvýšenie koncesií nepodporí

BRATISLAVA / Ministri za koaličnú Slovenskú národnú stranu (SNS) na rokovaní vlády návrh ministra kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD) na zvýšenie koncesionárskych poplatkov nepodporia. Minister školstva Peter Plavčan potvrdil, že budú hlasovať v duchu vyjadrení predsedu strany.

Šéf rezortu obrany Peter Gajdoš sa zas vyslokoncesvil, že bude hlasovať tak, ako už niekoľkokrát povedal predseda strany Andrej Danko. "Línia je jasná,“ vyhlásil. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná tiež potvrdila, že nebude hlasovať za novelu zákona o koncesionárskych poplatkoch.

Minister životného prostredia László Solymos z Mostu-Híd uviedol, že ich zástupcovia budú hlasovať len za to, na čom sa dohodne koalícia. Keď nie je dohoda, ja si myslím, že o tom hlasovať nebudeme, dodal.

Minister kultúry Marek Maďarič pred rokovaním vlády uviedol, že on si ctí programové vyhlásenie vlády, pod ktorým sú podpísaní všetci poslanci vládnej koalície, a v ňom je aj záväzok prijať legislatívne opatrenie, ktoré poskytne RTVS stabilné a primerané finančné zabezpečenie prostredníctvom optimalizácie výšky koncesionárskych poplatkov.

Považoval som za povinnosť pripraviť návrh zákona a predložiť ho na rokovanie vlády, dodal. K tomu, či platí jeho pôvodné vyjadrenie o demisii, ak novela neprejde, sa Maďarič vyjadrí až po zasadnutí kabinetu.

Až po zmene v RTVS

Koaličná SNS v júni uviedla, že zvýšenie koncesií podporia po diskusii a systémových zmenách vo verejnoprávnej televízii a rozhlase. Šéf národniarov Danko tvrdil, že jeho strane pri tejto téme nejde o zvyšovanie politickej ceny SNS či jej vplyvu v Rozhlase a televízii Slovenska. Minister Maďarič následne pohrozil, že ak návrh na zvýšenie koncesií neprejde, podá demisiu.

Postoj Andreja Danka k predloženej novele sa počas leta nezmenil. Ako Danko povedal v utorok na tlačovej besede, SNS nepodporí zvýšenie koncesionárskych poplatkov vo vláde ani v parlamente. Danko vidí v činnosti RTVS veľké rezervy.

Novela zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska navrhuje zvýšiť od januára 2017 koncesionársky poplatok pre domácnosti zo súčasných 4,64 eura na 7 eur. Od sedem do 697 eur za mesiac by mali platiť zamestnávatelia, a to v závislosti od počtu zamestnancov. Sadzba by sa mala podľa prepracovaného návrhu novely každé štyri roky valorizovať v závislosti od priemernej miery inflácie meranej indexom spotrebiteľských cien.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:30 Prestreté
05:10 Súdna sieň
06:00 Súdna sieň
07:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:20 Policajti v akcii
06:00 Prvé oddelenie II.
06:25 Prvé oddelenie II.
05:05 Zabi nudu!
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:05 Rin Tin Tin
07:45 Nádech pro lásku
09:50 Góóól! III.