Skoro jasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
Premiér Fico sa ocitol na poli, kontroloval žatevné práce
Zdielať na

Premiér Fico sa ocitol na poli, kontroloval žatevné práce

BRATISLAVA / Žatva na Slovensku je v plnom prúde. Poľnohosodári premiéra Roberta Fica, ktorý sa ocitol na poli, informovali o aktuálnej situácii v poľnohospodárstve. Tá, čo sa týka úrody obilia, patrí v tomto roku medzi najlepšie za ostatné roky.

Žatevné práce prišiel priamo na pole skontrolovať sám premiér Robert Fico.

"Ja som z vidieka. Tam som sa narodil. Pre mňa žatva znamenala pomerne veľa, na takej malej dedine, ktorá mala okolo tisíc obyvateľov. Chcem poďakovať všetkým poľnohospodárom za to úsilie, ktoré vynaložili až do tohto okamihu," povedal na žatevnom výjazde.

Nadpriemerné výnosy

Podľa monitoringu plôch Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory je aktuálne zobratá úroda repky z 88 percent výmery, 60 percent pšenice, 95 percent jačmeňa ozimného, 58 percent jačmeňa jarného, 15 percent raže, 5 percent ovsa a 7 percent tritikale.

"Čo sa týka hektárových výnosov, tak môžeme hovoriť, že to, čo je pozberané, tak tie výnosy sú nadpriemerné. Za predpokladu, že sa pozberá tých zostávajúcich 40 percent bez problémov, vyzerá to tak, že tohtoročná úroda bude jedna z najvyšších za posledných desať rokov," povedal na žatevnom výjazde na poli, ktoré obhospodaruje Družstvo podielnikov Devín predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík.

Ceny

Problémom sú však podľa poľnohospodárov ceny. "Medziročne cena klesá zhruba o 20, 30 eur na tone, či už zoberieme potravinársku pšenicu alebo sladovnícky jačmeň, ale tak isto keď zoberieme kŕmne obilie," upozornil Semančík.

Na jednej strane tak majú poľnohospodári radosť z produkcie, ale zároveň majú obavu zo speňažovania. "Tie ceny, ktoré momentálne sú v rámci trhu, sú veľmi nízko postavené," dodal predseda komory.

Premiér Fico sa ocitol na poli, kontroloval žatevné práce, pozrite si reportáž:

Zdielať na

Najčítanejšie správy