Analýzy 24: WHO nám podľa pandemickej zmluvy nemôže nanútiť zmeny politík, uviedol Šuvada
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / O pandemickej zmluve sa v relácii Analýzy 24 porozprávala moderátorka Lenka Ježová s profesorom Jozefom Šuvadom, ktorý je zástupcom Slovenska v rade Medzinárodnej zdravotníckej organizácie.
Slovensku chýba pandemický plán
Šuvada uviedol, že krajiny sa musia zlepšiť v koordinačnom mechanizme počas pandémie v zdieľaní materiálu. "Sme závislí na výrobe iných krajín v prípade pandémie," povedal. "Text, ktorý máme na stole, hovorí aj o vzniku laboratórií, aby sa dostupnosť na celom svete zrýchlila. Dostupnosť informácií by mala byť promptnejšia. Môže sa stať, že táto koordinácia bude tlačiť na nižšie ceny a budeme mať materiál za nižšie ceny," opísal zmluvu Jozef Šuvada.
Podľa Šuvadu by bolo potrebné, aby Slovensko urobilo analýzu pripravenosti na ďalšiu pandémiu, keďže niečo také na Slovensku ešte nemáme. "Nie je to systematické a neodľahčuje to zdravotníkov, takže by bolo dobré, keby sme mali podobný plán, aby sme rýchlejšie odpovedali na takéto ohrozenia," povedal Šuvada.
WHO nám nemôže nanútiť zmenu politiky
"WHO nám podľa zmluvy nemôže nanútiť zmeny politík, povinné očkovanie, lockdowny. To sa tam nenachádza," upokojuje Šuvada. Pozeranie na suverenitu a ľudské práva je podľa neho zabezpečené na rôznych úrovniach v tejto zmluve a je to správne ošetrené tak, aby o tom ľudia nemuseli pochybovať. "Ak by nám v tej zmluve vadilo nejaké slovo, stále po dvoch rokoch môžeme od zmluvy odstúpiť," poznamenal. Ďalej priblížil, že ak vláda identifikuje niečo, čo bude potrebné zmeniť alebo doplniť do zmluvy, členské štáty môžu podať návrh.
Ak si niektorá z členských krajín nebude vedieť plniť finančné záväzky voči zmluve, Šuvada uviedol, že by sa mohol dal vytvoriť mechanizmus splácania pre krajiny, ktoré sú napríklad v kríze.
Boj proti dezinformáciám
Dôležité je podľa Šuvadu prinášať informácie založené na faktoch o tom čo vieme, ale aj o tom, čo nevieme. "Každá krajina by si mala nastaviť formu, ako overovať informácie. Ak nám chýba fakt, alebo neistota v niečo nie je definovaná, tak vytvárame priestor, v ktorom človek si vytvorí iný názor. Je potrebné presne povedať, akú istotu miery poznania máme," povedal Šuvada.
"Nastavenie správnej komunikácie má svoje princípy, ktoré tu musíme implementovať. Ale musíme robiť neustále výskum toho, čomu ľudia nerozumejú a to čo chýba v tej myšlienke, aby sme vedeli správne doplniť," dodal Šuvada.
Čo ak Slovensko nepodpíše zmluvu?
Podľa Šuvadu by to znamenalo to, že by sme nemali diagnostické testy a ani ústav, ktorý by ich vytváral a ani liečivá. Muselo by ich Slovensko nechať doviezť zo zahraničia. "Je možné, že liečivá aj spotrebný materiál by sme si mohli kúpiť, ale za omnoho drahšie ako strany, ktoré zmluvu podpísali. Fabriky sa taktiež zaviažu zmluvami, že budú zverejňovať náklady na výrobu a budú transparentní," povedal Šuvada.