Skoro jasno
Bratislava
Gizela
17.5.2025
Mládež tajne hodnotila politikov. Jednotku nedostal nikto, títo dopadli lepšie ako ostatní
Zdielať na

Mládež tajne hodnotila politikov. Jednotku nedostal nikto, títo dopadli lepšie ako ostatní

PREŠOV / Aké emócie, či vibrácie vysielajú politici cez sociálne siete a ako pôsobia na duševné zdravie detí a mládeže. Na to si posvietil Úrad komisára pre deti.

Experimentu sa zúčastnili členovia Parlamentu detí a mládeže. Mladí ľudia, ktorí potajme sledovali a hodnotili 21 politikov, ktorí sú súčasťou parlamentných strán. Z každej politickej strany, ktorá v posledných voľbách získala viac ako päť percent, vyselektovali v projekte troch politikov, ktorí majú najvyšší počet sledovateľov. Týchto 21 politikov dokopy sleduje 1 957 000 ľudí na najpoužívanejšej sociálnej sieti na Slovensku.

Objektívny pohľad na komunikáciu politikov

Experiment sa zameral na to, ako sentiment príspevkov rezonuje s mladými ľuďmi, aké pocity v nich vyvoláva a či politici svojou komunikáciou skutočne podporujú zlepšovanie vzťahov v spoločnosti, alebo ju naopak polarizujú.

Metodika experimentu:

  • Pre objektivitu bola vybratá sociálna sieť Facebook, s ohľadom na jej početnosť užívateľov.
  • Z každej politickej strany, ktorá v posledných voľbách do NR SR získala viac ako 5% hlasov, boli vybratí traja predstavitelia s najvyšším počtom sledovateľov.
  • Celkovo bolo hodnotených 21 politikov. Týchto 21 politikov sleduje dohromady 1 957 000 ľudí.
  • 21 dobrovoľníkov z parlamentu detí a mládeže hodnotilo príspevky politikov. Každému dieťaťu bol vybraný politik náhodne, žrebovaním.
  • Prvá fáza hodnotenia prebehla bez toho, aby o nej politici vedeli.

Kritéria hodnotenia

Každý príspevok bol analyzovaný podľa viacerých kritérií:

  • Celkový tón príspevku: pozitívny, neutrálny alebo negatívny
  • Emócie, ktoré príspevok vyvoláva: povzbudenie a motiváciu, neutrálnu reakciu, alebo hnev, frustráciu a nesúhlas.
  • Hlavná téma príspevku: pozitívne výsledky, neutrálny informatívny obsah, alebo negatívne útoky.
  • Výzva k akcii: pozitívna motivácia, neutrálna diskusia, alebo polarizujúca výzva.

Následne bol každému príspevku pridelená známka na stupnici od 1 (veľmi pozitívny) do 5 (útočný). Na konci sledovaného obdobia bol pre každého politika vypočítaný aritmetický priemer za všetky statusy.

Mládež tajne hodnotili politikov

Mládež tajne hodnotili politikov

TV JOJ

Výsledky experimentu odhalili zaujímavé zistenia

Len 4 politici dosiahli známku lepšiu alebo rovnú 2. Najlepšie celkové spriemerované hodnotenie bolo 1,56. Len 7 z 21 hodnotených politikov malo známku lepšiu alebo rovnú 3.

Napriek celkovo nie veľmi lichotivým výsledkom, niektorí politici predsa len obstáli lepšie ako ostatní:

Za stranu HLAS to bol Erik Tomáš. Za Hnutie SLOVENSKO Peter Pollák, za Progresívne Slovensko Michal Truban, za stranu Smer - SD Judita Laššáková, za stranu KDH Miriam Lexmann, za SaS Jana Bittó Cigániková, za SNS Tomáš Taraba. 

Tento sociálny experiment tak ponúka politikom cennú spätnú väzbu o tom, ako ich komunikácia vplýva na mladých ľudí a spoločnosť ako celok. Možno, že práve hlas mladých dokáže zlepšiť komunikáciu a vibe politikov.

Mladí ľudia na Slovensku sa tiež aktívne zamýšľajú nad problémami, ktoré ovplyvňujú ich životy a životy ich rovesníkov. V prieskume vyjadrili svoje obavy a poukázali na oblasti, v ktorých vidia najväčšie riziká a priestor na zlepšenie. 

Súčasťou experimentu bol aj prieskum medzi deťmi a mládežou s otázkami, čo najviac ohrozuje deti na Slovensku a čo by mohlo zmeniť, keby to bolo možné?

Čo najviac ohrozuje deti na Slovensku?

Čo najviac ohrozuje deti na Slovensku?

komisarpredeti.sk

Čo by deti zmenili, ak by mohli?

Čo by deti zmenili, ak by mohli?

komisarpredeti.sk

Najčítanejšie správy