Zatiahnuté
Bratislava
Jela
19.4.2024
Meteorologická zima o chvíľu končí: Čo pre nás ešte chystá február?
Zdielať na

Meteorologická zima o chvíľu končí: Čo pre nás ešte chystá február?

Zdroj: TASR

BRATISLAVA / Piatkové počasie bolo zamračené, s dažďom, na mnohých miestach Slovenska ale teplé. Tak, ako aj minulé februárové dni a nič iné nepredpokladáme ani v posledný februárový víkend. Pozrite si, čo nás tento víkend čaká.

Na horách bude pršať a fúkať silný vietor, platí druhý lavínový stupeň. Počasie v slovenských horách počas piatka ovplyvňoval zvlnený studený front, ktorý prinesie na mnohých miestach dážď a silný vietor. Platí mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V Západných, Vysokých a západnej časti Nízkych Tatier bude hlavným lavínovým problémom vetrom previaty sneh. A to predovšetkým na severozápadných, severovýchodných, severných a východných orientáciách vyšších polôh.

Problémom nebude iba dážď a silný vietor

"Uvoľnenie lavín bude možné predovšetkým na záveterných svahoch a žľaboch s veľkým sklonom. Na hrebeňoch najvyšších polôh silný štvrtkový (22. 2.) vietor vytvoril mohutné preveje," priblížil Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. Druhým lavínovým problémom od stredných polôh nižšie bude mokrý sneh, ktorý vplyvom oteplenia oťažie. Buliak upozornil, že vo Fatrách a východnej časti Nízkych Tatier bude hlavným lavínovým problémom mokrý sneh. Pokrývka bude vplyvom dažďa premočená a oťažie.

Sobotňajšie počasie

Počasie bude ovplyvňovať vlniaci sa studený front. S ním spojená plytká oblasť nízkeho tlaku vzduchu sa bude zo severu Talianska cez Alpy a Moravu presúvať ďalej na sever. Znamená to, že aj naďalej bude pokračovať oblačné až zamračené počasie s dažďom na viacerých miestach krajiny, na južných návetriach hôr budú zrážky aj intenzívnejšie.

Nočná teplota do sobotného rána poklesne na 9 až 3°C. Cez deň bude naďalej prevládať zamračená obloha a dážď, od západu budú postupne zrážky ustávať a bude ich plošne menej. Denná teplota od 7 do 13, na juhu miestami do 15°C. Prevažovať bude južný vietor 20 - 30 kilometrov za hodinu, ojedinele v nárazoch do 60 kilometrov za hodinu. Na horách bude spočiatku búrlivý vietor až víchrica.

Čo Slovákov čaká v nedeľu?

Nedeľa bude naďalej oblačná až zamračená. Očakávaný je aj dážď, najmä na strednom Slovensku. V noci môže byť prechodne aj menej oblakov, preto bude teplota klesať na 8 až 3°C, v dolinách a kotlinách od 3 do -2°C. Cez deň sa množstvo oblakov a zrážok meniť nebude a aj teplota zostane od 8 do 14°C. Môžete rátať aj s vetrom, najmä na juhu.

Bude budúci týždeň prívetivejší? 

Nový týždeň prinesie teplý a naďalej aj vlhký charakter počasia. Stále musíme počítať s oblačnou až zamračenou oblohou, zrážky sa miestami tiež budú vyskytovať, hlavne ale v podobe prehánok. V noci teplota poklesne zväčša na 8 až 2°C a cez deň bude teplota atakovať dlhodobé teplotné rekordy, keď sa vyšplhá na 10 až 17°C.

Ak premýšľate nad lyžovačkou, tak sneženie sa bude vyskytovať počas nasledujúcich dní od výšky asi 1 500 metrov. Kvalita snehu je aj napriek enormnej snahe prevádzkovateľov lyžiarskych stredísk zlá. Pri prúdení teplého vzduchu sa sneh rýchlo topí a hoci v sobotu môže napadnúť na návetriach od 10 do 30 centimetrov snehu, ten bude ťažký a mokrý.

29. februára končí meteorologická zima a môžeme začať jej štatistické spracovanie. Už dnes ale môžeme povedať, že sneh bol exkluzívnym tovarom, zväčša sa zrážky objavovali v podobe tekutom a veľmi často prenikal do vnútrozemia Európy teplý a vlhký vzduch z Atlantického oceánu. Uvidíme, akými teplotami sa predvedie začiatok meteorologickej jari. Tá začína 1. marca.

Súvisiace články

Prečo počasie na Noviny.sk

Najlepšie počasie je už od roku 2009 vašim najlepším sprievodcom vo svete počasia. Prináša servis naplnený aktuálnymi informáciami a aktuálnymi predpoveďami. Kompletný servis začína presným popisom aktuálnej situácie a vysvetlením jej najbližšieho vývoja. Samozrejmosťou je predpoveď počasia pre najbližšiu noc a najbližší deň, ktorá je rozdelená na tri regióny v rámci Slovenska a v rámci nich sa sústredí na významné regionálne centrá. Pre cestovaniachtivých je tu predpoveď počasia pre susedné štáty. A pre tých, čo si radi robia dlhšie plány, je tu predpoveď na 7 dní. Radi oddychujete? Aj pre Vás máme informácie o možnostiach oddychu na lyžiach (v zime) alebo pri mori (v lete).

Všetky predpovede a informácie o počasí sú založené na pravidelne aktualizovaných dátach z meteorologickej staničnej siete a so siete dištančných meraní – meteorologických radarov a meteorologických satelitov. Náhľad do budúcnosti umožňujú špičkové meteorologické modely vylepšované tímom odborníkov so zreteľom spresňovať predpovede práve pre územie Slovenska. A všetky tieto informácie sú spracované a sprostredkované skúsenými moderátormi – profesionálnymi meteorológmi.

A prečo je Najlepšie počasie to najlepšie? Pretože Vám ponúka ideálnu kombináciu vždy aktuálnych informácií, presných predpovedí, prehľadnej grafiky a profesionálneho, a pritom ľudského a bezprostredného, prístupu moderátorov. A preto je to nielen najlepšie, ale aj najobľúbenejšie počasie. Ďakujeme Vám.