Zatiahnuté
Bratislava
Bohumil, Bohumila
3.3.2024
Končí sa leto a začína astronomická jeseň. Čo nás čaká najbližší víkend?
Zdielať na

Končí sa leto a začína astronomická jeseň. Čo nás čaká najbližší víkend?

Zdroj: tvjoj

SLOVENSKO / Dnešný piatok, 22. september, je posledný deň astronomického leta. Zajtra, 23. septembra o 8.49 hod začína astronomická jeseň jesennou rovnodennosťou. A začne zhurta.

V piatok nás čaká teplo, no aj pribúdanie oblakov

Už dnes, v piatok, 22. septembra počas dňa začne na západe nášho územia oblakov pribúdať. Zostane ešte nezvyčajne teplo, od 22 do 29°C, ale pretože bude lokálne veterno, na pocit bude chladnejšie ako bude ukazovať teplomer. Pribúdanie oblakov na západe už signalizuje zmenu.

Sobota - zmena počasia, dokonca aj prípadné búrky

Tá príde v podobe studeného frontálneho rozhrania. Znamená to, že v sobotu bude u nás prevládať oblačná až zamračená obloha a na mnohých miestach bude pršať, prípadne sa objavia prehánky, ojedinele aj búrky. Cez deň sa na západe citeľne ochladí, na 16 až 23°C, na juhu stredného Slovenska a miestami na východe bude ešte od 23 do 27°C.

Vietor začne fúkať postupne od severozápadu, bude mať rýchlosť 30-35, v nárazoch na západe okolo 55 km/h. Na východe spočiatku ešte južný vietor. Pozor na výdatnejšie zrážky v Žilinskom, Banskobystrickom kraji, kde môže za sobotu lokálne spadnúť 30-40 mm dažďa, najmä na návetriach.

Typické chladné počasie zavíta v nedeľu

Nedeľa bude chladnejšia na celom našom území. Prevládať bude premenlivá, na severe a východe prevažne veľká oblačnosť a ešte tu miestami prehánky. Zrážky budú počas dňa slabnúť. Denná teplota bude od 18 do 23°C, na severe a krajnom západe okolo 16°C. Stále veterno. Situácia sa začne meniť s novým týždňom.

Počasie u nás sa dostane pod vplyv tlakovej výše, čo bude znamenať chladnejšie rána, ale slnečné dni s teplotou v tých najteplejších lokalitách opäť až na hodnote letného dňa - teda 25°C. Začína síce jeseň, plná farieb, vôní a chutí, ale skeptici by povedali, že aj plná hmiel, blata a chladu. No nezabúdajme, že s jeseňou sa spája aj babie leto.

Súvisiace články

Prečo počasie na Noviny.sk

Najlepšie počasie je už od roku 2009 vašim najlepším sprievodcom vo svete počasia. Prináša servis naplnený aktuálnymi informáciami a aktuálnymi predpoveďami. Kompletný servis začína presným popisom aktuálnej situácie a vysvetlením jej najbližšieho vývoja. Samozrejmosťou je predpoveď počasia pre najbližšiu noc a najbližší deň, ktorá je rozdelená na tri regióny v rámci Slovenska a v rámci nich sa sústredí na významné regionálne centrá. Pre cestovaniachtivých je tu predpoveď počasia pre susedné štáty. A pre tých, čo si radi robia dlhšie plány, je tu predpoveď na 7 dní. Radi oddychujete? Aj pre Vás máme informácie o možnostiach oddychu na lyžiach (v zime) alebo pri mori (v lete).

Všetky predpovede a informácie o počasí sú založené na pravidelne aktualizovaných dátach z meteorologickej staničnej siete a so siete dištančných meraní – meteorologických radarov a meteorologických satelitov. Náhľad do budúcnosti umožňujú špičkové meteorologické modely vylepšované tímom odborníkov so zreteľom spresňovať predpovede práve pre územie Slovenska. A všetky tieto informácie sú spracované a sprostredkované skúsenými moderátormi – profesionálnymi meteorológmi.

A prečo je Najlepšie počasie to najlepšie? Pretože Vám ponúka ideálnu kombináciu vždy aktuálnych informácií, presných predpovedí, prehľadnej grafiky a profesionálneho, a pritom ľudského a bezprostredného, prístupu moderátorov. A preto je to nielen najlepšie, ale aj najobľúbenejšie počasie. Ďakujeme Vám.