ZÁZNAM: Únik mafiánskych zoznamov. Zariadila to policajtka!

ZÁZNAM: Únik mafiánskych zoznamov. Zariadila to policajtka!

Kauza mafiánskych zoznamov naberá na obrátkach. Začiatkom októbra sa dostali na verejnosť ďalšie, v poradí už tretie. Informoval o tom denník Nový čas aj televízia Markíza. Polícia už pozná vinníčku.

Polícia obvinila policajtku z Úradu boja proti organizovanej kriminalite. Informoval o tom minister vnútra Daniel Lipšic a policajný šéf Jaroslav Spišiak. Obvinená je z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Policajtka neprešla detektorom lži a v službe je od roku 2007.

"Vyšetrovanie naďalej prebieha, preverujeme osoby, ktoré s týmito citlivými údajmi mohli prísť do kontaktu," povedal generálny riadiateľ Sekcie kontroly a inšpekčnej služby ministerstva vnútra Boris Beňo. 

Policajný prezident Jaroslav Spišiak poprel, že by boli medializované zoznamy "mafiánske". Polícia tvrdí, že bola odcudzená len tá časť informačnej databázy, ktorá slúži na základnú všeobecnú orientáciu pre určených pracovníkov Úradu boja proti organizovanej kriminalite.

Na zozname aj expolicajti, podnikatelia a právnici

Ku každej fotografii je tentokrát uvedená celá adresa, telefónne číslo, zbrane, ktoré osoba vlastní či auto, na ktorom jazdí. Celkovo sa na zozname nachádza až 6 zločineckých skupín, dovedna teda viac ako 400 ľudí. Na zozname figurujú aj bývalí policajti, renomovaní podnikatelia, advokáti či bývalí príslušníci SIS.

Viacero zločineckých skupín

Až 6 zločineckých skupín by sa malo nachádzať na zoznamoch - medzi inými aj piťovci, takáčovci, sýkorovci, jakšíkovci a ľudia okolo Jána Z.

Spišiak hovorí o útoku

Jaroslav Spišiak si myslí, že ho chce niekto zdiskreditovať. Únik informácií považuje za útok proti súčasnému policajnému vedeniu, aj jemu samotnému. "Myslím si, že súčasná polícia je pre nich tým pádom nebezpečnejšia a snažia sa ju takýmto spôsobom zdiskreditovať," potvrdil Spišiak. Všetko už preveruje ministerstvo vnútra. Nevie sa, či za tým stojí jednotlivec alebo celá skupina.

Prvé mafiánske zoznamy z roku 2005

Prvé zoznamy unikli na verejnosť v roku 2005. Dlho sa k nim polícia nechcela prihlásiť, avšak až v januári tohto roka terajší policajný šéf priznal, že zoznamy mal pol palcom on a to v záujme boja proti organizovanej kriminalite. "Mali slúžiť ako pomôcka pre hliadkujúcich policajtov, aby pri kontrolách vedeli, s akými osobami prišli do kontaktu," vysvetlil. K podsvetiu sa nemali dostať. Druhé zoznamy unikli v roku 2010 - polícia v tej dobe vraj žiadne takéto zoznamy nerobila.

Spišiak so znakom Slovenskej republiky v pozadí Zdroj: ISIFA

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:30 DIVOKÉ KONE II.
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:15 Panelák
05:10 Profesionáli III.
05:50 NAŠI II.
06:25 ZÁCHRANÁRI
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
05:10 Síla naděje
07:05 Milosrdné lži
09:45 Z ulice na green