Jasno
20°
Bratislava
Vratislav
18.6.2024
PREHĽAD: Čo je nové v prípade atentátu na premiéra Roberta Fica?
Zdielať na

PREHĽAD: Čo je nové v prípade atentátu na premiéra Roberta Fica?

BRATISLAVA / 15. máj sa zapísal do histórie Slovenskej republiky. Na premiéra Roberta Fica niekoľkokrát vystrelil 71-ročný muž. S ťažkými zraneniami a ohrozením života skončil v nemocnici. Rozhodujúcich bude nasledujúcich 24 hodín. Obvinený strelec si dnes vypočul svoj rozsudok.

Juraj Cintula, obvinený z pokusu o vraždu premiéra, sa dnes postavil pred Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Po štyroch hodinách rozhodovania súd zverejnil verdikt, že obvinený bude stíhaný za mrežami. Dôvodom väzby je obava z možného úteku, ako aj z pokračovania v trestnej činnosti. Sudca neprijal písomný sľub Cintulu a zamietol aj návrh na dohľad probačného a mediačného úradníka.

Súdne pojednávanie sprevádzali mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Na mieste čakali desiatky novinárov, ktorých do areálu súdu nepustili. Krátko po verdikte eskorta obvineného odviezla do výkonu väzby.

Zdravotný stav premiéra je stabilizovaný, rozhodne však nasledujúcich 24 hodín

"Robert Fico leží v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. Ranné konzílium zhodnotilo, že zdravotný stav premiéra je stabilizovaný, napriek tomu vážny. Včerajšia 2-hodinová operácia pomohla k priaznivému vývoju jeho zdravotného stavu," povedala ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková na tlačovej konferencii v Banskej Bystrici. Premiér je údajne so zdravotnou starostlivosťou spokojný. 

Rozhodnutie súdu o atentátnikovi nie je právoplatné

Čin 71-ročného muža z Levíc mal mať politický motív. Orgány činné v trestnom konaní sa zatiaľ k prípadu bližšie nevyjadrujú. "Naďalej prosíme verejnosť vo veci o profesionálnu zdržanlivosť, pričom o všetkých podstatných informáciách bude prokuratúra informovať, keď to stav konania umožní," povedala Zuzana Drobová, GP SR. 

Rozhodnutie súdu nie je právoplatné, obvinený si ponechal zákonom stanovenú lehotu na vyjadrenie, či proti rozhodnutiu podá sťažnosť, o ktorej by rozhodoval Najvyšší súd SR.

V mediálnom priestore sa šíria špekulácie: Boli na mieste osoby, ktoré mohli mať kontakt so strelcom?

Na sociálnych sieťach a v mediálnom priestore sa šíri špekulácia že počas atentátu na premiéra Roberta Fica sa na mieste nachádzali aj osoby, ktoré mohli mať kontakt so strelcom Jurajom Cintulom. Vyšetrovatelia informácie preverili a osoby stotožnili. Ide o manželský pár. Po dôkladnom vypočutí ich prepustili na slobodu. Podľa informácií TV JOJ tieto osoby s atentátom nemajú nič spoločné. Polícia k prípadu stanovisko neposkytla.

Štát musí pokračovať ďalej, tvrdí Kaliňák

"Pán premiér je pri vedomí. Štát musí fungovať ďalej, budúci týždeň budú minimálne 2 zasadnutia. Nemyslím si, že v najbližších dňoch budú premiéra prevážať do Bratislavy. Vážime si ponuky zo zahraničia," povedal Kaliňák na tlačovej konferencii v Banskej Bystrici. Minister obrany SR Robert Kaliňák dodal, že k zdravotníckemu personálu majú stopercentnú dôveru. "Blížime sa k pozitívnej prognóze, ešte sme ale nevyhrali," uzavrel.

Slovensko podľa jeho slov potrebuje mier a demokraciu musíme znovu naučiť chodiť. "Musíme si doma poupratovať. Mnohé médiá si pomýlili otázku informovanosti so súbojom," dodal.

SNS: Kým nie je jasné, že je Fico mimo ohrozenia, malo by sa mlčať

SNS zvolala na pondelok svoj poslanecký klub, pričom očakáva definitívne stanovisko od Smeru-SD o účasti alebo neúčasti na stretnutí, na ktoré po atentáte na premiéra pozvala politické strany prezidentka Zuzana Čaputová a jej nástupca Peter Pellegrini. "My sme presvedčení, že pokiaľ nám Robert Fico neodkáže, že si želá takéto stretnutie, nemá nikto právo takéto okrúhle stoly organizovať," uviedla hovorkyňa SNS. Doplnila, že strana nepodporuje okrúhly stôl za účasti lídra hnutia Slovensko Igora Matoviča.

"Pokiaľ tomu tak nie je, je absolútne vylúčené, aby sa politický atentát na jeho osobu akokoľvek zneužíval. Predseda SNS Andrej Danko vyzýva na zmier," doplnila Škopcová. Kým nie je jasné, že je Fico mimo nejakého ohrozenia, malo by sa podľa SNS mlčať.

Analytik zhodnotil reakciu ochrankárov predsedu vlády

Reakcia ochrankárov predsedu vlády bola rýchla a profesionálna. Problém je však v podceňovaní takýchto situácii zo strany politikov. Takto hodnotí streľbu na Roberta Fica český bezpečnostný analytik a inštruktor streľby Zdeněk Charvát. Množstvo ochrankárov, ktorí chránili Fica, bolo podľa neho dostatočné.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy