Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
Súd rozhodol o osude 8-mesačného dievčatka, ktoré matka nechala u kamarátky a už sa poň nevrátila
Zdielať na

Súd rozhodol o osude 8-mesačného dievčatka, ktoré matka nechala u kamarátky a už sa poň nevrátila

KAMIENKA / Žena, ktorá sa o Marcelku starala, si k nej vytvorila také silné puto, že by ju chcela do svojej starostlivosti. Redaktorka TV JOJ Katarína Kleknerová zisťovala, aká je reakcia sociálnej kurately a súdu.

​Mladá matka nechala 8-mesačnú dcérku u kamarátky a odvtedy sa neozvala. Hoci sama žije v skromných podmienkach a má ďalšie tri deti, o Marcelku sa starala, akoby bola jej vlastná. "Ona bola súčasťou našich životov, 8 mesiacov je dlhá doba," uviedla žena, ktorá sa starala o dieťa. A táto doba stačila na to, aby si k dievčatku vytvorila silný vzťah.

S matkou, ktorá dieťa opustila, sa nám skontaktovať nepodarilo. Podľa príbuzných môže byť v zahraničí. "Zodpovedná osoba sa o svoje dieťa odvtedy nezaujíma, finančne neprispieva na jeho starostlivosť, čím ho vystavuje finančnej aj emocionálnej núdzi," povedala Jana Ligdayová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove. O dievčatko sa po celý čas starala žena z Kamienky. Keďže nejde o jeho pokrvnú príbuznú, zasiahnuť musela sociálna kuratela a v prípade rozhodoval okresný súd.

​Žena si chce dievčatko nechať aj napriek rozhodnutiu súdu 

A podľa jeho rozhodnutia dieťa zverili do starostlivosti najbližšej rodiny. O Marcelku sa bude starať teta, ktorá žije v časti obce Zbudské Dlhé. "Veď to je krásne dievčatko, nemôžem ju nikomu dať. Tu má otca aj dedka, rodinu. Tu jej je lepšie," priblížila Andrea, ktorej súd zveril dieťa do starostlivosti. "Odkedy mi ju vzali, neviem bez nej spať," dodala žena, ktorá sa starala o dieťa. 

"Okresný súd Humenné nariadil odovzdanie maloletého dieťaťa do starostlivosti príbuznej osoby," informovala Ivana Petrufová, hovorkyňa súdov v Prešovskom kraji. Žena z Kamienky ale pre TV JOJ povedala, že dievčatka sa nechce vzdať, hoci pre neho nemá práve najvhodnejšie podmienky. "Ja to viem pochopiť, je jej ťažko za ňou, ale ja jej malú nemôžem dať, ona nie je nijaká príbuzná," uviedla Andrea, príbuzná dievčatka. 

Hoci to najprv vyzeralo tak, že Marcelka je dieťaťom, ktoré nechce nik, teraz sa v starostlivosti o ňu predbiehajú hneď viacerí. Nech už ju čaká akýkoľvek osud, vždy jej najviac bude chýbať tá najdôležitejšia osoba, ktorá podľa slov príbuzných už takto opustila svoje druhé dieťa. Aj o to sa stará rodina.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy