Skoro jasno
18°
Bratislava
Móric
22.9.2023
V objekte bývalého družstva policajti objavili výbušné a rádioaktívne látky
Zdielať na

V objekte bývalého družstva policajti objavili výbušné a rádioaktívne látky

NEDOŽERY / BREZANY - Chemické, výbušné a rádioaktívne látky našli policajti počas razie v objekte bývalého družstva v Nedožeroch-Brezanoch v prievidzskom okrese. Majiteľ ich mal zlikvidovať, ale neurobil tak. Obyvatelia na to upozorňovali roky.

Na mieste zasahovali enviropolicajti v spolupráci s hasičmi, armádou a kontrolnými chemickými laboratóriami. "Vyšetrovanie sa začalo z dôvodu, že tu malo dochádzať k porušovaniu predpisov v oblasti nakladania s odpadmi, čo sa aj potvrdilo," uviedol Mário Kern, riaditeľ enviropolície Prezídia Policajného zboru.

Podľa odhadov je v areáli minimálne 4 tisíc kusov tisíc litrových nádob plných neznámych tekutín. Množstvo látok je na dvore aj v budove. Muž, ktorý mal objekt prenajatý, ich tu zhromažďoval celé roky. Muža policajti zadržali a budú pre neho žiadať väzbu. "Bude obvinená zatiaľ z trestného činu neoprávneného nakladania s odpadmi. V závislosti od toho, čo sa na mieste nájde, bude obvinená aj z ďalších trestných činov," ozrejmil Kern.

Polícia urobila zbežnú obhliadku objektu. Na pomoc si zavolali mobilné laboratóriá a pomáha aj armáda. "Máme tam 11 špecialistov, ktorí budú pomáhať pri zbere vzoriek," informovala Mária Precner, hovorkyňa Ministerstva obrany SR.

Ľuďom v dedine podľa polícia nateraz nebezpečenstvo nehrozí. "Momentálne tu nehrozí nič. Keby horelo, bolo by to horšie," priblížil Kern. Náklady na likvidáciu odpadu odhadujú na desiatky miliónov eur. Vzorky budú odoberať niekoľko dní.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy