Jasno
18°
Bratislava
Václav
28.9.2023
Uverili, že im píše Slovenská pošta. Prišli o tisícky eur
Zdielať na

Uverili, že im píše Slovenská pošta. Prišli o tisícky eur

HORNÝ ZEMPLÍN / V priebehu pár dní prišli ľudia na Hornom Zemplíne o tisícky eur. Naleteli podvodníkom, ktorí sa vydávali za Slovenskú poštu. Vytipovaným ľuďom poslali SMS správy, že na ceste je balík, no v adrese chýba číslo ulice. Poškodení zadali citlivé údaje a peniaze z účtov boli preč.

Na dôverčivosť doplatili viacerí obyvatelia Horného Zemplína. 29-ročnú ženu zo sninského okresu kontaktoval páchateľ prostredníctvom SMS správy. V nej stálo, že jej balík bol pozastavený z dôvodu chýbajúceho čísla ulice.

Žena klikla na odkaz v správe, ktorý ju presmeroval na web pripomínajúci stránku Slovenskej pošty. "Žena zadala svoje osobné údaje ako aj údaje z bankomatovej karty s potvrdzujúcim kódom. Následne bolo bez jej vedomia a súhlasu uskutočnených 9 platieb vo výške viac ako 1 400 eur," informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Prešove.

Tým istým spôsobom naleteli dvaja muži z Kamenice nad Cirochou. Prišli dovedna o tisíc eur. "Ak očakávate zásielku, kontaktujte odosielateľa a informujte sa o stave jej vybavenia. Nikdy nezadávajte vaše prihlasovacie údaje do elektronického bankovníctva či údaje o platobnej karte do rôznych odkazov, ktoré vám boli zaslané," zdôraznila Sylvia Ďatelinková, právnička Slovenskej bankovej asociácie.

"Dajú sa blokovať, ale generujú sa stále nové v rôznych jazykových mutáciách. Nikdy neklikať, pošta od vás nechce doplatok a hlavne nie, aby ste ho platili hneď," uviedol Dávid Kulik, IT predajca. "Pri okamžitých platbách zrušenie platobného príkazu nie je možné, keďže finančné prostriedky sú pripísané na účet príjemcu do niekoľkých sekúnd," doplnila Ďatelinková.

Naletela aj 28-ročná žena z humenského okresu. Páchateľ od nej vylákal údaje k platobnej karte a bez jej vedomia a súhlasu vykonal transakciu vo výške 600 eur. "Ak ste zaslali peňažné prostriedky na nesprávne číslo účtu, môžete v banke požiadať o sprostredkovanie vrátenia platby. Ak tento súhlas svojej banke neudelí, k vráteniu platby nedôjde," priblížila Ďatelinková. Polícia upozorňuje, že v takýchto prípadoch by na prvom mieste mala byť obozretnosť, prípadne až podozrievavosť.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy