Zatiahnuté
17°
Bratislava
Zdenka
23.9.2023
Dušan Dědeček, ktorý na Zochovej pripravil o život 5 mladých ľudí, priznal vinu
Zdielať na

Dušan Dědeček, ktorý na Zochovej pripravil o život 5 mladých ľudí, priznal vinu

BRATISLAVA / Na Mestskom súde Bratislava I sa vo štvrtok, 8. júna, začal súdny proces v prípade vlaňajšej tragickej dopravnej nehody na bratislavskej zastávke mestskej hromadnej dopravy Zochova, pri ktorej zomrelo päť ľudí. Vodič osobného automobilu Dušan Dědeček šoféroval pod vplyvom alkoholu.

Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava Juraj Chylo navrhuje uložiť vodičovi Dědečkovi minimálne 15-ročný trest väzenia. Obžalovaný na štvrtkovom hlavnom pojednávaní priznal vinu, senát Mestského súdu Bratislava I preto rozhoduje len o výške trestu. "Som vinný," povedal obžalovaný na štvrtkovom hlavnom pojednávaní. Súd by mal vyhlásiť rozsudok vo štvrtok po 13.00 h.

Prokurátor podal na Dušana D. v závere marca obžalobu pre obzvlášť závažný zločin všeobecného ohrozenia. Vo svojej záverečnej reči poukázal na to, že obžalovaný doma požíval pred nehodou alkoholické nápoje. Dědeček podľa neho nekonal z nedbanlivosti, ale v nepriamom úmysle.

Prokurátor navrhuje pre Dušana D. aj sedemročný trest zákazu činnosti a trojročný ochranný dohľad. Súd by mal tiež podľa Chyla vyhovieť náhrade škody podľa uplatnených nárokov poškodených.

"Tento skutok vyvolal oprávnene obrovské emócie," podotkol obhajca obžalovaného Jiří Kučera. Poukázal na to, že Dědeček si uvedomuje následky, ktoré spôsobil svojim konaním. Navrhol súdu, aby vzal do úvahy všetky poľahčujúce okolnosti. Obžalovaný sa vo svojej záverečnej reči ospravedlnil poškodeným. "Budem vás po zvyšok svojho života prosiť o odpustenie," povedal Dědeček.

Dopravná nehoda v centre Bratislavy si 2. októbra 2022 vyžiadala okrem piatich mŕtvych aj niekoľko zranených osôb. Obžalovaný mal podľa obžaloby šoférovať v štádiu ťažkého stupňa opitosti a jeho automobil dosiahol rýchlosť 143 kilometrov za hodinu. K stretu s prvou osobou malo prísť pri rýchlosti 107 kilometrov za hodinu. Na zastávke sa malo nachádzať približne 40 ľudí.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy