Polojasno
26°
Bratislava
Žaneta
1.6.2023
NAKA: V rámci akcie Barón sú obvinení aj funkcionári SPF
Zdielať na

NAKA: V rámci akcie Barón sú obvinení aj funkcionári SPF

Zdroj: Policia SR

BRATISLAVA / Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahovala v Trnavskom a Nitrianskom kraji. Policajná akcia s krycím názvom Barón súvisela s reštitučným konaním Slovenského pozemkového fondu (SPF).

Jej výsledkom je päť zadržaných, ktorí už čelia obvineniu. Je medzi nimi aj niekoľko funkcionárov SPF. Informoval o tom vedúci oddelenia komunikácie Prezídia Policajného zboru (PPZ) Michal Slivka. "Ide o prípad obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, spáchaného závažnejším spôsobom konania, konkrétne organizovanou skupinou, so škodou veľkého rozsahu," skonštatoval Szeiff.

Organizovaná skupina mala pôsobiť na území Bratislavského a Trnavského kraja. V rámci uspokojovania istého reštitučného nároku sa malo pri vydaní náhradných pozemkov cielene postupovať v rozpore so zásadou hospodárnosti, efektívnosti a účelnosti použitia majetku štátu. S vedomím, že priznaný reštitučný nárok predstavoval nižší spoluvlastnícky podiel, došlo k prevedeniu majetku Slovenskej republiky v správe SPF na oprávnenú osobu.

Slovenský pozemkový fond však uzavrel zmluvy o bezodplatnom prevode vlastníctva k systematicky vopred vybraným pozemkom. Tie boli v súkromnom záujme tretích osôb. Na základe zmlúv bol zostatok reštitučného nároku neoprávnene zvýšený o hodnotu pozemkov viac ako 2,2 milióna eur. Na páchaní skutku sa mali podieľať aj ďalší dvaja účastníci organizovanej skupiny. A to právny zástupca reštituenta spolu s bývalým zamestnancom SPF, ktorého vyšetrovateľ obvinil tiež z obzvlášť závažného zločinu legalizácie výnosu z trestnej činnosti.

Voči bývalému zamestnancovi fondu vzniesol vyšetrovateľ obvinenie v súvislosti s následným odpredajom sporných reštituovaných pozemkov. Bližšie informácie zatiaľ polícia neposkytuje. "Naďalej prebiehajú vyšetrovacie úkony," doplnil Szeiff.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy