Zatiahnuté, dažďové prehánky
14°
Bratislava
Vieroslava
30.3.2023
Mestskí policajti spojili sily. Počas cvičenia natrénovali scenáre narušenia verejného poriadku
Zdielať na

Mestskí policajti spojili sily. Počas cvičenia natrénovali scenáre narušenia verejného poriadku

TRNAVA / Agresia, napadnutie verejného činiteľa, protesty, nepokoje na zápase aj streľba, a to všetko počas troch hodín. Mestskí policajti z Bratislavy a Trnavy spojili svoje sily, aby si počas cvičenia natrénovali rôznorodé scenáre narušenia verejného poriadku.

"Mali by sme trénovať, mali by sme byť pripravení na každú situáciu. Každé to podujatie môže sa dostať do takých situácií, ktoré si môžeme a nemusíme predstaviť," povedal veliteľ Dobrovoľného hasičského zboru Trnava - centrum Daniel Haraga. Prvá časť tréningu - simulácia protestu.

Aj samotní hasiči sa aspoň na chvíľu v rámci cvičenia zahrali na tzv. chuligánov. Táto skupinka mala vytvárať rozbroje, mestská polícia naopak zasahovala. "Budeme robiť na tom, aby sme pripravili istých ľudí z našich policajtov na to, aby dokázali zvládať obdobné zákroky, obdobné narušenia verejného poriadku. Sú to situácie, ktoré sú možno výnimočné, ale čím ďalej tým častejšie. Tá pripravenosť je nevyhnutná," uviedol Ivan Ranuša, náčelník mestskej polície. 

Z protestu sa presunuli na štadión. "Najväčšie a najhoršie veci sú pri futbalových stretnutiach, každý jeden fanúšik je iný," doplnil Haraga. Na pyrotechniku, ktorá sa počas zápasov zo strany fanúšikov hojne využíva, dávajú pozor najmä hasiči. "Dávame do tých kýblov, ktoré sme si spravili sami vlastnoručne, aby sme zamedzili tomu, aby to nespôsobilo požiar. Fanúšikovia sú ohľaduplní voči nám, štadiónu a voči ostatným ľuďom," vysvetlil Haraga. 

Mestským policajtom sme počas cvičenia skomplikovali situáciu a namiesto jedného zraneného mali na tribúne hneď dvoch. Transport osoby, ktorá sa nehýbe ani nekomunikuje, zvládli bez problémov. Do tretice nasledovala najakčnejšia časť - nebezpečná streľba a zákrok útvaru zásahovej jednotky a kynológie. "Chýb bolo určite veľa, ale na to sú tieto aktivity, aby sa následne odstraňovali na debrífingu. Verím, že pán náčelník vymyslí aj niečo na leto," uzavrel veliteľ útvaru zásahovej jednotky a kynológie Marek Schurger. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy