Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Bohuš
27.1.2023
Pavol Rusko v kauze Maják nádeje odmietol vinu
Zdielať na
Krimi

Pavol Rusko v kauze Maják nádeje odmietol vinu

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Bývalý riaditeľ televízie Markíza a exminister hospodárstva Pavol Rusko sa v kauze známej ako Maják nádeje cíti nevinný. Vyhlásil to dnes pred senátom Okresného súdu Bratislava I. V predmetnej kauze je Rusko obžalovaný pre trestný čin subvenčného podvodu. Popri tom je právoplatne odsúdený pre falšovanie miliónových televíznych zmeniek na 19 rokov väzenia. Na Okresnom súde Bratislava II zároveň Rusko čelí procesu pre údajnú objednávku vraždy jeho bývalej obchodnej partnerky Silvie Klaus Volzovej.

Stíhanie v kauze Maják nádeje bolo pôvodne dvakrát zastavené, prokurátorka však neskôr dala vyšetrovateľovi pokyn opäť konať a vec došetriť. Centrum bolo zriadené v roku 2002 ako spoločná nezisková organizácia bratislavského Starého Mesta a Nadácie Markíza. Mestská časť pre ňu poskytla budovu na Karpatskej ulici. Začiatkom roka 2015 prevzal vedenie centra Pavol Rusko. Podľa obžaloby z finančných prostriedrukov určených na fungovanie Majáka nádeje financoval muzikál Rómeo a Júlia, ktorý produkoval v Prahe.

Konkrétne išlo o sumu spolu vo výške 101 000 eur, pričom financie podchádzali od Bratislavského samosprávneho kraja (15 000 eur) a Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny (86 000 eur). Rusko sa obvineniu bráni tým, že peniaze nadácii vrátil prostredníctvom predaja lístkov. "Všetky finančné prostriedky sa vrátili spolu so ziskom 5 000 eur," vyhlásil. V kauze centra pre zneužívané ženy sa viedlo aj trestné stíhanie pre porušenie povinností pri správe cudzieho majetku. To sa týkalo zámeru predať jeho budovu.

Súvisiace články

Najčítanejšie