Trenčiansky podnikateľ Ondrej Janíček je vinný v kauze Moniky Jankovskej

Trenčiansky podnikateľ Ondrej Janíček je vinný v kauze Moniky Jankovskej

BRATISLAVA / Trenčiansky podnikateľ Ondrej Janíček je vinný v kauze s Monikou Jankovskou. Nie z ohovárania, ale z krivej výpovede. Rozhodol o tom sudca okresného súdu Bratislava 1 Ján Golian. Janíček tvrdil, že Jankovská ešte ako sudkyňa zobrala úplatok, za to aby ho odsúdila. Sudca udelil Janíčkovi najnižší možný trest, a to 160 eurovú pokutu. Voči rozhodnutiu sa odvolal. Podľa sudcu išlo o najťažšie rozhodnutie jeho kariéry, nakoľko na jeho osobu bol vyvíjaný veľký mediálny tlak.

Bývalého majiteľa trenčianskeho baru Fatima Ondreja Janíčka v kauze ohovárania a krivého obvinenia voči bývalej štátnej tajomníčke rezortu spravodlivosti Monike Jankovskej dnes Okresný súd Bratislava I uznal za vinného a uložil mu peňažný trest 160 eur. Ak by ich nezaplatil, súd mu určil náhradný trest jedného mesiaca väzenia. Dôvodom stíhania Ondreja Janíčka bol list, ktorý ešte v roku 2002 zaslal viacerým štátnym inštitúciám. V ňom tvrdil, že Monika Jankovská ešte ako sudkyňa zobrala úplatok štyri milióny korún za odsúdenie jeho a ďalších osôb.Tým jej podľa sudcu Jána Goliana mohol spôsobiť trestné stíhanie za prijímanie úplatku a zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Golian uviedol, že v pri rozhodnutí neprihliadal na výpoveď stíhanej Moniky Jankovskej, keďže vo viacerých skutočnostiach klamala. „Súd sa teda zameral na ostatné dôkazy potrebné pre posúdenie veci," povedal. Zároveň kritizoval mediálny tlak, ktorý podľa neho vyvolával aj obžalovaný, či už príspevkami na sociálnej sieti alebo stretávaním sa s politikmi. Zároveň poukázal na komunikáciu z aplikácie Threema, ktorá Moniku J. podľa neho usvedčuje z viacerých trestných činov. V jednej z diskusií písala totiž podnikateľovi Marianovi Kočnerovi, že za kauzu známu ako Fatima nemala žiaden finančný prospech.

Obžalovaný tiež podľa sudcu nevysvetlil, prečo o skutku z roku 2002 začal hovoriť až v roku 2013. Zdôraznil pri tom, že v rokoch 2002 až 2006 bol ministrom spravodlivosti Daniel Lipšic, ktorý bol pred nástupom do funkcie špeciálneho prokurátora jeho obhajcom. Zároveň Golian povedal, že Ondrejovi J. uložil najnižší trest, aký mohol. Keby sa bol priznal, podľa Goliana by zvážil upustenie od potrestania.

Golian zároveň na margo Moniky Jankovskej skonštatoval jej negatívny vplyv na justíciu. Uviedol však, že aj ona si zaslúži ochranu pred krivým obvinením. Ondrej J. po pojednávaní označil rozsudok za zmätočný, pričom podľa neho sudca v odôvodnení „pomiešal hrušky s jablkami".

Ako dôkaz bola v dnešnom konaní prečítaná aj obžaloba, ktorú na Moniku Jankovskú v kauze známej ako Fatima nedávno podal Úrad špeciálnej prokuratúry. Podľa nej bývalá štátna tajomníčka v roku 2018 ovplyvnila výpoveď svedka Michala Vidu, ktorý pôvodne vypovedal v prospech Ondreja J. Podľa obžaloby sa na skutku podieľal aj jej svat Peter V. a bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert K. V prípade spolupráce svedkovi sľúbili priaznivé rozhodnutie v jeho trestnej veci, v opačnom prípade odsúdenie. Výpoveď sa na pokyn Róberta K. nahrávala na kameru. Zároveň mali byť zmanipulované SMS medzi Vidom a Ondrejom J., aby bol Ondrej J. podozrivý z manipulácie svedka.

Zdroj: noviny.sk/ Tv JOJ/ SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:10 Súdna sieň
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:30 Policajti v akcii
06:25 Prvé oddelenie
06:40 Prvé oddelenie
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:45 Vánoční okouzlení
08:20 Já, kocour
10:05 Slunce, seno, erotika