Žena tvrdí, že ju kňaz sexuálne zneužil ako 12-ročnú. Čaká ho proces, krajský súd zrušil oslobodzujúci rozsudok

Žena tvrdí, že ju kňaz sexuálne zneužil ako 12-ročnú. Čaká ho proces, krajský súd zrušil oslobodzujúci rozsudok

VÝCHODNÉ SLOVENSKO / "Zneužil ma, keď som mala iba 12 rokov." To sú slová dnes už dospelej ženy zo severovýchodu Slovenska. Z ohavného skutku viní muža, ktorý bol v čase, keď sa to malo stať, rímskokatolíckym kňazom. Proces sa ťahá roky a obžalovaný si síce na prvostupňovom súde vypočul oslobodzujúci rozsudok, no prípad sa tým neskončil. Krajský súd verdikt v celom rozsahu zrušil a nariadil doplniť dokazovanie.

Podľa obžaloby sa skutok mal stať ešte v roku 2004

Kňaz mal zneužiť bezbrannosť maloletého dievčaťa na rímskokatolíckom farskom úrade. Žena trestné oznámenie podala už ako dospelá osoba, pričom obžalovanému ako 17-ročná porodila syna. "12 rokov, od dvanástich rokov to začalo. Najprv ma obchytkával, až potom došlo k tomu," hovorí poškodená. Obžalovaného ako kňaza suspendovali, a vatikánsky cirkevno-súdny proces ho uznal za vinného. Pozbavili ho úradu a výkon kňazskej služby má zakázaný.

Bývalý rímskokatolícky duchovný obvinenie zo znásilnenia a zneužívania označil za nezmysel

Súd do veci vykonal rozsiahle dokazovanie, vypočul viacerých svedkov. Predseda senátu uviedol, že rozhodnutie nemôže postaviť na dohadoch a muža spod obžaloby oslobodil, hoci poškodená trvá na tom, že ku skutku došlo. "Je to v podstate tvrdenie proti tvrdeniu, nebol jediný priamy dôkaz, nehovorím o následkoch, to znamená o násilí zo strany obžalovaného," hovorí predseda senátu OS Humenné. "Jeho povolaním bolo, že bol farár, on aj pred súdom povedal, že on odpustí aj jej," hovorí obhajkyňa obžalovaného Jana Čepčeková. 

Odvolací senát Krajského súdu v Prešove oslobodzujúci rozsudok zrušil v celom rozsahu a prípad vrátil naspäť do Humenného, aby súd vec v potrebnom rozsahu prejednal a znova rozhodol.

Krajský súd nariadil opätovne vypočuť poškodenú a zistiť jej stanovisko k výsluchu

"Po doplnení dokazovania postupovať procesne správnym spôsobom v konaní, t.j.  zachovať poradie záverečných rečí, vrátane záverečnej reči poškodenej, ustáliť stav veci vo vzťahu k výroku rozsudku a v rozsahu nevyhnutnom na rozhodnutie," informuje hovorkyňa súdov v pôsobnosti Krajského súdu v Prešove. Predsedníčka senátu proces odročila na september.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:30 Prestreté
09:30 Súdna sieň
06:00 Súdna sieň
07:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:30 Česko Slovensko má talent
06:40 Nákupné maniačky
07:45 Dvojičky
08:50 Slnečná
06:55 Rybičky Flip a Flap
07:00 Matematické príšerky I.
07:25 Ovečka Shaun I.
06:05 Rin Tin Tin
07:45 Nádech pro lásku
09:50 Góóól! III.