Zatiahnuté
12°
Bratislava
Jarolím
30.9.2022
Podvodníci zneužívajú Slovenskú poštu pod zámienkou dobre platenej práce
Zdielať na

Podvodníci zneužívajú Slovenskú poštu pod zámienkou dobre platenej práce

SLOVENSKO / Podvodníci na internete po novom zneužívajú Slovenskú poštu pod zámienkou dobre platenej práce. Spozornieť treba pri zlej gramatike a kostrbatej konštrukcii viet. Príkladom môže byť aj nedávny podvod s údajnou prácou v Hlohovci.

"V mene Slovenskej pošty sa šíria falošné pracovné ponuky prostredníctvom sociálnych sietí. Ide o to, že neznámy páchateľ nabáda týchto adresátov k tomu, aby zaslali prostredníctvom sociálnych sietí svoje osobné údaje - kópiu OP a zdravotnej karty," priblížila hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková. Problém je, že občania podvod nenahlasujú, a tak nie je možné ani vypátrať a následne identifikovať daného páchateľa.


Slovenská pošta vytvára náborové konania výhradne cez pracovné inzertné portály, ale potenciálne ponuky nájdete aj na ich oficiálnom webe alebo priamo na dverách danej pobočky. Najviac voľných miest ponúka pošta v Bratislave na pozíciách triedič a zamestnanec poštovej prepravy.

"V prípade, ak niekto dostane email od Slovenskej pošty, čo sa týka zamestnania alebo hľadania si zamestnania v Slovenskej pošte, je potrebné byť obzvlášť opatrný a určite neposielať svoje osobné údaje, prefotený OP, príp. nejaké ďalšie informácie, ktoré by mohli byť zneužité na trestnú činnosť," upozorňuje policajný hovorca Michal Slivka. 

Podvody na sociálnych sieťach nie sú žiadnou novinkou. Častokrát sa objavujú v podobe rôznych ponúk, výhier, ale aj akcií, kde je zvyčajne potencionálna obeť kontaktovaná podvodníkom priamo prostredníctvom správ.

V prípade, ak ste už zaslali neznámej osobe svoje osobné údaje alebo číslo platobnej karty, je potrebné bezodkladne požiadať o výmenu dokladov a o zablokovanie platobnej karty. Ak občan zistí, že sa stal obeťou podvodu, až vtedy, ak mu reálne vznikla škoda, môže sa obrátiť spolu s dôkazmi na najbližšie policajné oddelenie a podvod oznámiť.

Súvisiace články

Najčítanejšie