Hrobára sátorovcov z väzby nepustili. Vinu popiera, pred súdom odmietol vypovedať

22.02.2021 17:25 Noviny.sk Krimi

Hrobára sátorovcov z väzby nepustili. Vinu popiera, pred súdom odmietol vypovedať

PEZINOK / Údajný hrobár mafiánskeho gangu sátorovcov sa postavil pred Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Lehela Horvátha vinia z viacerých vrážd, krádeže 45-tich miliónov korún a zosnovania zločineckej skupiny. Medzi zavraždenými figuruje okrem bielych koní aj sám boss Ľudovít Sátor, ako aj popredný člen skupiny Andrej Reisz, ktorý skončil mimoriadne kruto. Horváth vinu popiera a tvrdí, že keby s mafiánskou skupinou nespolupracoval, zavraždili by ho.

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku sa v pondelok začalo hlavné pojednávanie s Lehelom Horváthom, známym aj ako „Hrobár z gangu sátorovcov. Obžalovaný je stíhaný pre členstvo v zločineckej skupine, päť vrážd a tiež krádež 45,5 milióna vtedajších slovenských korún z roku 2003. 

Pokiaľ ide o trestné činy vraždy, podľa prokuratúry boli obeťami v dvoch prípadoch takzvané biele kone. V jednom prípade osoba, pri ktorej sa obžalovaný obával vyzradenia účasti na spomenutej krádeži a v dvoch prípadoch išlo o členov skupiny sátorovci, konkrétne o Andora Reisza a o samotného zakladateľa skupiny Ľudovíta (Lajosa) Sátora.

Horváth pred súdom odmietol vypovedať

Na pondelkovom pojednávaní odmietol Lehel Horváth odpovedať na otázky prokurátora. Zároveň sa sťažoval, že boli porušené jeho ústavné práva vrátane prezumpcie neviny a požadoval prepustenie z väzby. Súd však jeho žiadosti nevyhovel, na čo obžalovaný reagoval podaním sťažnosti na Najvyšší súd SR.

„Všetky vraždy, ktoré sú tu uvedené, som sám od seba z vlastnej iniciatívy odkrýval,“ povedal obžalovaný s tým, že políciu upozornil aj na ďalšiu vraždu, ktorú však podľa neho vôbec nevyšetrovali. Tvrdil tiež, že vypovedal o korupcii viacerých policajných funkcionárov, vrátane bývalého šéfa polície Milana Lučanského. „Na Slovensku sú najväčšia zločinecká skupina orgány činné v trestnom konaní. Teda polícia, prokurátori, sudcovia aj advokáti,“ vyjadril sa Horváth s tým, že štátne orgány roky chránili členov skupiny sátorovci. On bol podľa vlastných slov práve z tohto dôvodu nútený so skupinou spolupracovať. Obrátiť na sa políciu by podľa neho znamenalo smrť. Pojednávanie v tejto veci bude pokračovať koncom marca.

Horváthovi pripisujú päť vrážd, vrátane vraždy bossa skupiny

Lehel Horváth svoju prezývku nadobudol tak, že na pozemku v areáli bývalého družstva v Čótfe zakopával obete mafiánskeho gangu sátorovcov. Pred súdom v pondelok 22. februára neurobil vyhlásenie o vine, ani o nevine. V procese so skupinou vedenou Zsoltom Nagyom, prezývaným „Čonty“, však v minulosti vystupoval ako svedok, pričom sa vyjadril aj k niektorým skutkom, z ktorých je momentálne obžalovaný. V septembri 2018 napríklad na ŠTS vypovedal o tom, ako pomáhal obžalovaným Františkovi Zakálovi a Kristiánovi Kadárovi usmrtiť zakladateľa skupiny Lajosa Sátora. Lehel Horváth vypovedal, že v decembri 2010 Sátora zastrelil na farme v Čótfe on, hoci bolo dohodnuté, že to urobí Kadár. Nahé telo Sátora potom uložili do jamy, ktorú vyhĺbil Lehel Horváth pomocou bagra. Neskôr z obáv, že by polícia mohla pozostatky Sátora nájsť, telo vykopali a opakovane premiestňovali.

Lehel Horváth popísal aj vraždu Andora Reisza, ktorého v novembri 2006 zastrelil Sátor v areáli farmy. Telo potom „vytiahli na trojnožku používanú pri zabíjačkách a rozporciovali“. Obžalovaný Kadár podľa svedka zavraždenému odrezal pohlavný úd, pretože mal pomer s jeho ženou. „Hrobár“ povedal, že „mäkké časti tela pomleli a vysypali do Malého Dunaja“. Veľké kosti a iné časti tela chceli najprv spáliť, ale neskôr ich zakopali na poli za areálom farmy.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 Trhlina
22:00 Trhlina
23:30 Semafor
20:30 Pravidlá boja
22:55 Susedská hliadka
01:05 Simpsonovci I.
21:00 Dr. House VIII.
21:55 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas X.
22:55 Kosti II.
20:45 Volám sa Caillou V.
21:05 Okido I.
21:25 Bob staviteľ XV. - XVIII.
20:15 Tulák
22:10 Nevlastní dcera
23:50 Armáda jednoho