Zatiahnuté
Bratislava
Bohuš
27.1.2023
Investigatívne centrum Jána Kuciaka: Kočner nainštaloval v Trnkovej kancelárii skrytú kameru
Zdielať na

Investigatívne centrum Jána Kuciaka: Kočner nainštaloval v Trnkovej kancelárii skrytú kameru

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Marian Kočner si pravdepodobne nenahrával len svoju vlastnú konverzáciu s generálnym prokurátorom, ale pomohol aj Dobroslavovi Trnkovi zaznamenávať jeho rokovanie s neznámym návštevníkom na skrytú kameru. Investigatívne centrum Jána Kuciaka disponuje krátkym videom, na ktorom Kočner pomáha Trnkovi s jej inštaláciiu. Nahrávku získala z anonymného zdroja medzinárodná organizácia investigatívnych novinárov OCCRP.

Tento text je prebratý od Investigatíveho centra Jána Kuciaka (ICJK).

Na zázname je najprv niekoľko sekúnd z 1. januára 2000, čas je 11:36. Niekto práve odovzdáva kameru jej budúcemu užívateľovi. Dátum nemusí byť nastavený správne, záznam mohol vzniknúť aj niekoľko rokov neskôr, ak si nikto nedal námahu nastaviť v kamere presný čas.

"...ináč tak isto. Už teraz vlastne aj nahráva, sa mi zdá," ozve sa neznámy hlas, potom sa hodiny v kamere posunú bezmála o 23 hodín. Deň na zázname preskočí na 2. január 2000, čas je 10:08. Zmení sa charakter ruchu z pozadia aj záber. Spočiatku niekto blokuje objektív svojim telom.

Spočiatku počuť ruchy a sekretárku, ktorá varí kávu, kamera sa zjavne ocitla v Trnkovej kancelárii. "Sadni si tam," ozve sa Kočnerov hlas a po necelej minúte sa objaví v zábere Trnka, ktorý bol od roku 1999 námestníkom generálneho prokurátora a od roku 2004 generálnym prokurátorom.

Po chvíli si Trnka presadne. "Tu sedávame," povie Kočnerovi. Ten sa pokúša nastaviť kameru tak, aby bol v jej zábere prokurátor i miesto pre očakávaného návštevníka. "OK, teraz poď sem," inštruuje Kočner Trnku a záber po niekoľkých sekundách skončí.

Nekalé vzťahy bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku s Marianom Kočnerom, obžalovaným z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, odhalil už nedávny únik nahrávky ich rozhovoru. Kočner v nej nevyberaným spôsobom karhal Trnku za to, že nahrávkou Gorily vydieral Jaroslava Haščáka. Nový záznam ukazuje, že Trnka spolupracoval s Kočnerom pravidelne a dokonca mu umožnil inštalovať vo vlastnej kancelárii skrytú kameru.

"Vec bola postúpená z tímu Kuciak, národná kriminálna agentúra sa ňou ďalej zaoberá. Viac informácií v tejto chvíli nebudeme poskytovať," odpovedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka na otázku TV JOJ, či polícia preveruje informáciu, že Dobroslav Trnka mal vo svojej kancelárii na generálnej prokuratúre nainštalované nahrávacie zariadenie a používal ho na zhotovovanie záznamov zo svojich návštev. 

Nahrávka je súčasťou vyšetrovacieho spisu, uviedol Kvasnica

Nahrávku si mal možnosť pozrieť ako prílohu k vyšetrovaciemu spisu aj advokát Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica. "Myslím, že sú tam ešte dve nahrávky z miestnosti pána generálneho prokurátora. Domnievam sa, že to nám len potvrdzuje, aký neskutočný stav bol na prokuratúre v čase, keď tam bol pán Trnka. To, čo som videl podľa mňa jednoznačne zakladá podozrenie zo zneužívania právomocí verejného činiteľa," povedal Kvasnica.

Podľa Kvasnicu je vylúčené, aby existovala nejaká zákonná možnosť, aby si generálny prokurátor inštaloval vo svojej kancelárii bez zákonnej licencie nahrávacie zariadenie. "Určite neexistuje ani zákonná možnosť, aby v prospech akejkoľvek inej osoby, ak to spravil na žiadosť pána Kočnera, previedol túto inštaláciu. Jednoznačne tu ide o mimoriadne silné podozrenie zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Aby sme zamedzili nejakým hrám a rozohrám, dovolím si uviesť, že vo vyšetrovacom spise sa nachádza konkrétna nahrávka jednej osoby z toho miesta, kde bola inštalovaná kamera. Je to súčasťou vyšetrovacieho spisu," uviedol Kvasnica s tým, že o koho na nahrávke ide, nechce špecifikovať. Hovorí tiež, že sa nedá vylúčiť, že nahrávanie bolo používané po dlhšiu dobu. "Viem si predstaviť, kto ku pánovi Trnkovi, ako generálnemu prokurátorovi, chodil. Musíme pripustiť aj tú alternatívu, že si tam mohli nahrávať oni dvaja rôzne návštevy, ktoré mohli chodiť za pánom Trnkom s rôznymi žiadosťami. To je samozrejme nebezpečná vec, pretože tie osoby môžu byť vydierané," dodal Kvasnica.


"Pre generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára sa toto ťažko komentuje a presahuje to akúkoľvek nielen profesionálnu, ale i etickú, respektíve morálnu úroveň,"
povedala hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.  Podľa generálnej prokuratúry je teraz nevyhnutné zistiť, dokedy bolo tajné nahrávacie zariadenie u Čižnára nainštalované. "Vec bola postúpená z tímu Kuciak, národná kriminálna agentúra sa ňou ďalej zaoberá. Viac informácií v tejto chvíli nebudeme poskytovať," povedal hovorca Prezídia policajného zboru Michal Slivka. 

"Vedeli sme o tom, že to tak asi bude, teraz máme aj dôkaz, že sa v kancelárii generálnej prokuratúry nahrávali nejaké rozhovory. Z toho záznamu je viac-menej jasné, že kameru osobne inštaloval Marian Kočner, čo je celkom zarážajúce ešte aj na slovenské pomery,"
povedal Arpád Soltész z Investigatívneho centra Jana Kuciaka.

Dobroslava Trnku sa redaktor TV JOJ snažil zastihnúť u neho doma, keďže oficiálne je stále práceneschopný, no nikto neotváral.

Súvisiace články

Najčítanejšie