Advokáta Poláka vzal sudca do väzby

Advokáta Poláka vzal sudca do väzby

BANSKÁ BYSTRICA / Advokáta Františka Poláka priviezla policajná eskorta v sobotu popoludní pred sudcu Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Ten rozhodol o tom či ho budú stíhať na slobode alebo za mrežami. Informáciu potvrdila pre TV JOJ hovorkyňa špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková.

Sudca Špecializovaného trestného súdu obvineného advokáta Františka Poláka na slobodu nepustil. Dôvodom je obava z ovplyvňovania svedkov a pokračovanie v trestnej činnosti. Podľa informácií TV JOJ sa mal advokát pred súdom priznať, že zaistené veci patria naozaj jemu, že sú predmetom jeho zberateľskej vášne.

Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici rozhodoval v sobotu od 14:00 hodine o návrhu na vzatie do väzby pre Františka Poláka. Advokát má na krku obvinenie z extrémistických trestných činov, za ktoré mu hrozí niekoľkoročné väzenie. Podľa informácií TV JOJ sa Polák pred súdom obhajoval sám. Polícia u neho počas razie "Plukovník" zaistila predmety, ktoré by mohli byť predmetom trestného stíhania. "Podal sťažnosť, bude rozhodovať Najvyšší súd," dodala Kudjaková. 

Policajti z NAKA vo štvrtok v rámci akcie "Plukovník" zadržali sedem osôb, medzi ktorými bol aj  František Polák. Šesť z nich po výsluchoch prepustili na slobodu. Bývalého advokáta Františka Poláka obvinili a vyšetrovateľ podal návrh na väzobné stíhanie. Teraz mu hrozí minimálne päť rokov za mrežami. "Päťročná trestná sadzba je v zásade tá minimálna," uviedla expertka na trestné právo Lucia Kurilovská. Vinu mu však musia najprv preukázať. 

​František Polák pravdepodobne sám urobil svoju fotku v nacistickej uniforme a šíril ju prostredníctvom správ na internete. Rozposielanie fotografií s charakterom extrémistických prejavov už môže byť považované za trestný čin. "Akonáhle je niečo šírené už cez internet, sociálne siete, už je to šírené verejne a trestný zákon hovorí o tom, kto verejne prejavuje sympatie aj prostredníctvom toho, že propaguje určité odznaky, heslá, rovnošaty, tak sa dopúšťa trestného činu," uviedla expertka na trestné právo, Lucia Kurilovská. 

Pozrite si archívnu reportáž o prípade: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:50 Súdna sieň
10:55 POLICAJTI V AKCII
12:00 NOVINY O 12:00
09:15 Profesionáli III.
10:15 Nákupné maniačky
11:50 NOVÉ BÝVANIE
09:45 Policajt z L.A.
11:00 MACGYVER: NOVÉ ČASTI II.
12:05 Neserte nám pestúnku II.
09:45 Strážca vesmíru Roger
10:00 Jahôdka a jej kamaráti II.
10:25 Požiarnik Sam VIII.
08:45 Skleněný zámek
11:05 Zátah
13:20 Tamara Dreweová