Pri Partizánskom obyvatelia žijú v pachu a pri množstve hlodavcov. Sused chová nelegálne ošípané

Pri Partizánskom obyvatelia žijú v pachu a pri množstve hlodavcov. Sused chová nelegálne ošípané

PARTIZÁNSKE / Obyvatelia Veľkých Uheriec pri Partizánskom musia znášať nepríjemný zápach a množstvo hlodavcov. Dôvodom je asi 30 ošípaných, ktoré chová ich sused. Viac ako rok upozorňujú úrady, aby nelegálny chov zrušili. Časť ošípaných ušla a ohrozovala ľudí.

Zo záhrady, v ktorej chová tunajší obyvateľ takmer 30 ošípaných mu niektoré ušli a ohrozovali ľudí.

"Som pozrela von a videla som čiernu guľu a jedno tu fučalo na dvore. Ušlo zopár, ohrozovalo tam spolubývajúcich. Prišiel behom do vnútra, že ho prasa naháňa," opisujú obyvatelia obce. S chovateľom a najmä s jeho ošípanými tu majú ľudia problémy už dlho. Pred rokom žiadali regionálnu veterinárnu a potravinovú správu v Prievidzi o pomoc. "Prišli sem z veterinárnej správy, že do 30 dní sa toho zbavia a 30 dní je rok," hovorí obyvateľ obce. 

"S majiteľom je ťažká a zlá komunikácia," vysvetlil riaditeľ štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš. Majiteľ chová podľa starostky ošípané nelegálne. Nikto si s ním nedokáže poradiť. V posledných dňoch sa ale situácia zdramatizovala.

Susedia v nedeľu vo výbehu spozorovali päť mŕtvych zvierat. V pondelok ráno ich tu bolo ešte viac. Okamžite sem prišli veterinári. Tí z uhynutých zvierat odobrali vzorky.

"Zobrali vzorky na prioritne na africký mor ošípaných. Dovtedy nemôže majiteľ so zvieratami nič robiť," povedal Bíreš. Ľudia majú strach z nákazy. Majiteľ ošípaných sa rovnako ako so susedmi nechcel baviť ani so štábom.

Sedem mŕtvych zvierat odviezli do kafilérie. Ďalších viac ako 20 zostáva na mieste. Dokedy, to nevie nik.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:05 Rodinné záležitosti
14:30 Súdna sieň
15:35 SKUTOČNÉ PRÍBEHY
13:15 Simpsonovci XXII.
13:45 Simpsonovci XXIII.
14:10 Kutyil s.r.o. II.
13:00 JAG IV.
14:00 Tajomstvá a lži I.
15:00 Policajt z L.A.
13:15 Malý medvedík
13:40 Policajná hliadka
14:05 Robošváb II.
13:15 Kid
15:15 Děda nebo trenér
16:50 Růžový a černý