Černák sa priznal, Kán vinu popiera. Na súde sa začal proces v prípade vraždy z roku 1997

Černák sa priznal, Kán vinu popiera. Na súde sa začal proces v prípade vraždy z roku 1997

BANSKÁ BYSTRICA / Okresný súd v Banskej Bystrici otvoril proces s obávaným bosom Horehronia Mikulášom Černákom a jeho pravou rukou Jánom Kánom. Muži čelia obžalobe v prípade vraždy z roku 1997. Černákovci vtedy uniesli a v Polomke popravili Poliaka Szymaneka - bohatého podnikateľa, za ktorého najprv žiadali výkupné. Mikuláš Černák hneď v úvode vyhlásil, že je vinný a za to, čo spravil, sa ospravedlnil.

Sprísnené bezpečnostné opatrenia platili v budove súdu už niekoľko hodín predtým, ako ozbrojená eskorta doviezla Mikuláša Černáka. Kontrolou prešiel každý, kto sa chcel pojednávania zúčastniť, aj tašky prehľadal špeciálne vycvičený pes.

Dvojicu Černák - Kán súdia za únos a popravu Poliaka Szymaneka. Černákovci ho podľa obžaloby uniesli pre výkupné. Na lavici obžalovaných sedia dvaja bývalí spoločníci, ktorí si po rokoch nevedia prísť ani na meno. Kým Mikuláš Černák vinu priznáva, jeho bývalá pravá ruka Ján Kán vyhlásil, že je nevinný a zo strany Černáka ide o pomstu.

Prípad vraždy spred viac ako 20 rokov otvoril súd nanovo, mužov súdili už v roku 2001, no pre nedostatok dôkazov ich vtedy oslobodili, v 2011 povolili obnovu konania. Únos a vražda Poliaka Szymaneka nemá žiadnych ďalších aktérov, ktorých by bolo možno posadiť na lavicu obžalovaných."Tí ľudia sú buď mŕtvi, alebo sa nepreukázalo, že s tým dačo mali," povedal prokurátor generálnej prokuratúry Jozef Kandera. 

Zdroj: noviny.sk

​Samotný Černák sa dnes pozostalým po obeti ospravedlnil. "Nie je to z pomsty, hovorí, lebo sa mu zmenil jeho hodnotový systém," vraví jeho obhajca Miloš Maďar.

Černák odsúdený na doživotie prestal mlčať v roku 2013 a začína sa priznávať k hriechom z minulosti a zdá sa, že Szymanek nie je ani zďaleka posledným. "Ešte ďalších vyše 20 vecí je v prípravnom konaní," dodal obhajca. 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:35 DIVOKÉ KONE
06:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:20 Rýchla rota Chipa a Dala
05:00 Panelák
05:30 Panelák
06:00 Profesionáli
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
05:00 Dobrou noc a hodně štěstí
06:45 Království surikat: Příběh začíná
08:10 Absurdistán