Oldrich
3.12.2022
V kauze platinové sitká vinný len znalec
Zdielať na
Krimi

V kauze platinové sitká vinný len znalec

Archívne video

BRATISLAVA / V kauze pre štát nevýhodného predaj platinových sít dnes Okresný súd Bratislava I uznal za vinného znalca z oblasti strojárstva Ondreja B. Podľa verdiktu súdu by si vo väzení mal odsedieť 10 rokov za trestný čin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a prečin nepravdivého znaleckého posudku.

 Naopak, bývalého vedúceho služobného úradu Správy štátnych hmotných rezerv Juraja L. súd spod obžaloby oslobodil. O treťom obžalovanom, Jánovi K., budú rozhodovať v samostatnom konaní. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, Ondrej B. priamo na súde podal odvolanie. Odvolal sa aj prokurátor proti oslobodzujúcemu rozsudku pre Juraja L.

Podľa odôvodnenia rozsudku sa znalec Ondrej B. dopustil trestného činu, prostredníctvom ktorého bola štátu spôsobené škoda veľkého rozsahu. Predseda senátu sa odvolal na stanovisko Ústavu súdneho inžinierstva, ktorý posudzoval konanie znalca. "Porušil všetky povinnosti znalca, ktoré sa porušiť dali," uviedol. Bez nepravdivého posudku, ktorý hodnotu sít podhodnotil, by podľa súdu nebolo možné spáchať trestný čin v súvislosti z predajom sít. Naopak Jozef L. podľa súdu nemal z titulu svojej funkcie v kompetencii predaj sít. Tiež poukázal na to, že v prípade nebol pôvodne obvinený a orgány činné v trestnom konaní mu obvinenie vzniesli až po silnej medializácii prípadu. "Nepochybne sa trestný čin stal, majú ho však na svedomí iné osoby," uviedol predseda senátu s tým, že súd môže rozhodovať len o tých osobách, ktoré sú uvedené o obžalobe.

Podľa obžaloby v prípade predaja platinových sitiek obžalovaní nenakladali s majetkom štátu s maximálnou hospodárnosťou. Namiesto toho účelovo pribrali do konania znalca z odboru strojárstvo. Ten podľa výsledkov policajného vyšetrovania stanovil všeobecnú hodnotu platinových sitiek na 81 720 eur. K nízkej hodnote dospel tak, že sa v znaleckom posudku z 29. marca 2011 nezaoberal tým, že sitká sú z drahých kovov, a to s obsahom 90 až 95 percent platiny a päť až desať percent ródia. Pri elektronickej aukcii z júla 2011 tak boli podhodnotené. Slovenská republika zastúpená Správou štátnych hmotných rezerv uzavrela potom kúpnu zmluvu s bratislavskou spoločnosťou v hodnote 667 656 eur. Reálna hodnota platinových sitiek však podľa polície na trhu predstavovala najmenej 2 895 490 eur.

Na predaj platinových sitiek upozornila televízia Markíza. Sitká, ktoré Správa štátnych hmotných rezerv ponúkala v elektronickej aukcii v júli 2011, obsahovali 92 percent platiny a osem percent ródia. Gram platiny stál v tom čase podľa informácií Markízy 38 eur a gram ródia 43 eur. Cena za gram zliatiny tak bola 38,50 eura. Štát však za gram zliatiny dostal 10,60 eura, čo je asi štvrtina z trhovej ceny.


Súvisiace články

Najčítanejšie