Oldrich
3.12.2022
Dievčatá vyliezli na stĺp vysokého napätia. Jednu elektrina zasiahla
Zdielať na

Dievčatá vyliezli na stĺp vysokého napätia. Jednu elektrina zasiahla

BANSKÁ BYSTRICA / Prázdninový výlet školáčok pri Banskej Bystrici takmer skončil tragicky. Dvanásťročná Nikola a jej o rok staršia kamarátka Martina vyliezli na stĺp elektrického vedenia. Mladšie z dievčat po zásahu prúdom spadlo na zem z výšky 5 metrov. Do nemocnice však odvážali záchranári obidve školáčky.

Voľný slnečný deň trávili školáčky na lúke pri Hrone spolu s kamarátmi. Ich prázdninové šantenie však mohlo ľahko skončiť tragédiou. Dvanásťročná Nikola a o rok staršia Martina totiž dostali nebezpečný nápad vyliezť na stĺp elektrického vedenia. Keď boli zhruba v 5-metrovej výške zasiahol Nikolu prúd a spadla na trávu.

Martina videla, čo sa stalo jej kamarátke a bola v takom šoku, že sa sama bála zliezť zo stĺpu na zem. Pomáhali jej policajti, ktorí boli na mieste medzi prvými. "Poskytli jej prvú pomoc, bola rozrušená, nevedela ani rozprávať," opísala situáciu Petra Kováčiková, hovorkyňa KR PR BB. 

Obidve školáčky hospitalizovali v detskej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici. Nikola, ktorú zasiahol elektrický prúd, utrpela popáleniny druhého stupňa na dvadsiatich piatich percentách tela. "Sme diagnostikovali poranenia pľúc, pečene aj obličiek, pacientka je v stabilizovanom stave a bude prevoz do popáleninového centra v Ružinove," povedal Oliver Petrík z DFNsP v Banskej Bystrici.

Kamarátka mala viac šťastia, jej stav je dobrý a pôjde domov. Pod nerozvážne konanie dievčat sa zrejme podpísal aj alkohol. Dievčatá na lúke mali podľa svedkov popíjať. Čo potvrdili aj výsledky odberu krvi v nemocnici. Zistili im 0,4 promile. 

Zasiahnuté dievča môže podľa záchranára hovoriť o obrovskom šťastí, zásah elektrickým prúdom končí neraz smrteľne. Poskytnutie prvej pomoci v týchto prípadoch záleží podľa záchranára od toho či pacient dýcha alebo nie. Pokiaľ dýcha, netreba ním hýbať, aby pri manipulácii s pacientom, ktorý spadol z výšky nedošlo ešte k ďalším poraneniam a okamžite volať odbornú pomoc.

Súvisiace články

Najčítanejšie