Zatiahnuté
Bratislava
Bohuš
27.1.2023
Poliak (19) prežil v Tatrách 100 metrový pád
Zdielať na

Poliak (19) prežil v Tatrách 100 metrový pád

TATRY / V utorok v popradskej nemocnici oslavoval mladý Poliak svoje 19. narodeniny. Dá sa povedať, že sa druhýkrát narodil. Len zázrakom prežil takmer 100 metrový pád pod Rysmi. Nebyť odhodlanosti slovenských a poľských záchranárov, určite by zahynul. Počasie hore bolo mimoriadne zlé.

"Vedel som, že keď sa poddám, že sa to nemusí podariť. Chcel som čo najlepšie bojovať do samého konca," hovorí zachránený Pawel. Už v bezpečí spomína na strašné chvíle, ktoré prežíval zakliesnený v úzkom žľabe pod Rysmi, tesne po páde a ešte pred príchodom záchranárov.

Bál som sa

"Vedel som, že nemôžem zaspať, lebo sa môžem podchladiť. Snažil som sa čo najviac hýbať. Prišiel taký moment krízy, keď som sa bál, že ma záchranári nenájdu. Vedel som o tom, že keď stratím vedomie, že nebudem môcť volať," opisuje Pawel.

Podľa neho bola strašná zima, stále pršalo a fúkalo. Mladý muž bol úplne premočený, no tak ako Pawel, ani záchranári to nevzdali a našli ho podľa kriku. "Keď som zbadal baterky, veľmi som sa potešil."

Zlomený prst

Je veľkým šťastím, že Pawel prežil tak dlhý pád len so zlomeným prstom, podľa záchranárov urobil niekoľko chýb. "Škoda, že bol sám, lebo do takýchto kopcov sa osamote nechodí," myslí si záchranár Zdeno Fedor. Devätnásť hodín v mimoriadne zlých podmienkach zachraňovali Pawla aj slovenskí aj poľskí horskí záchranári. 

Pawel pokorne priznáva, že chyby urobil a že sa poučil. Záchranárom je nesmierne vďačný, že mu zachránili život.

Súvisiace články

Najčítanejšie