Jasno
Bratislava
Bohumil, Bohumila
3.3.2026
Polícia zasiahla proti rozkrádačom v areáli závodu Bukóza, tí mohli spôsobiť ekologickú haváriu
Zdielať na

Polícia zasiahla proti rozkrádačom v areáli závodu Bukóza, tí mohli spôsobiť ekologickú haváriu

HENCOVCE / Pri policajnej akcii v skrachovanej Bukóze nasadili osem desiatok policajtov aj moderné drony. Tie policajtov nasmerovali priamo na miesta, v ktorých sa pohybovali vykrádači. Svojím konaním mohli spôsobiť vážnu ekologickú haváriu. V areáli skrachovaného závodu sa totiž stále nachádzajú nebezpečné látky používané pri výrobe.

Policajná akcia v areáli Bukózy

Autentické zábery zachytené aj z telových kamier. Do akcie zapojili desiatky policajtov vrátane pohotovostného policajného útvaru. Situáciu však mali pod kontrolou aj zo vzduchu. Policajti nasadili do akcie nielen väčšie množstvo ľudí, ale aj modernú techniku. Drony, vďaka ktorým presne vedeli, kde sa niekto v areáli Bukózy pohybuje.

"Konečne sme tu mali väčší zásah polície, kedy policajti počas noci zastavili väčšiu skupinu rozkrádačov, ktorí majú priamy aj nepriamy vplyv na to, čo sa deje v bývalom závode Bukóza Holding," hovorí Ján Fenčák, starosta Nižného Hrušova.

Riziko ekologickej havárie

Páchatelia sa zameriavajú aj na kovové ventily, ale aj časti potrubných systémov. Toxické látky sa tak môžu dostať do pôdy, spodných vôd či ovzdušia. Situácia už nabrala taký rozmer, že polícia spustila rozsiahlu nočnú operáciu s krycím názvom Bukóza.

"Pri páchaní majetkovej protiprávnej činnosti bolo 30 osôb obmedzených na osobnej slobode, z toho 29 bolo riešených v priestupkovom konaní," vysvetľuje Jana Ligdayová, hovorkyňa KR PZ Prešov. "Činnosťou týchto rozkrádačov v podstate vznikajú environmentálne škody a havárie, ktoré je treba potom následne riešiť," dodáva Fenčák.

Nebezpečné látky v závode

Nie je to tak dávno, čo v Bukóze museli zasahovať hasiči po úniku čierneho lúhu, za ktorý mal byť poškodený ventil. Hasiči museli zasahovať v ochranných dýchacích prístrojoch a protichemických oblekoch. "Čiže ten areál sám osebe je stále nebezpečný, lebo stále tam neboli odstránené prevádzkové kvapaliny, ktoré tam zostali, či už v potrubiach, alebo uskladnené v rôznych nádržiach," dopĺňa Fenčák.

Obavy miestnych obyvateľov

Areál je podľa miestnych doslova časovanou bombou. Kedysi sa tomuto územiu medzi Vranovom, Humenným a Michalovcami vravelo aj trojuholník smrti. Bolo to územie medzi tromi chemickými fabrikami.

"Kamarát mladší rakovinu mal, umrel. Ja, rakovina, veľa ľudí má rakovinu, sused, rakovina," hovorí obyvateľ. "Je len otázkou času, kedy títo zlodeji spôsobia ďalšiu ekologickú katastrofu," hovorí Fenčák.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy