Zbytočné SOS? Moderné technológie zahlcujú tiesňovú linku falošnými poplachmi
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Moderné technológie zahlcujú tiesňovú linku falošnými poplachmi
BRATISLAVA / Počet automatických volaní na tiesňovú linku 112 rastie s novými technológiami. Vlani ich bolo vyše 7-tisíc, no nie všetky boli opodstatnené. Ako tieto „falošné poplachy“ ovplyvňujú prácu záchranárov?
Nové autá, mobilné telefóny aj smart hodinky vedia v prípade nehody automaticky privolať pomoc. Ak zariadenie zaznamená pád alebo prudkú zmenu, ktorú vyhodnotí ako nehodu, samo iniciuje núdzové volanie na linku 112.
Ako to funguje?
„Keď to zariadenie zaznamená pád alebo prudkú zmenu niečoho, čo vyhodnotí, že pre tento typ parametrov to vyzerá, že došlo k nehode alebo pádu, tak potom sa spustí následná sada akcií,“ vysvetľuje IT odborník z Nextech, Martin Drobný.
Každé takéto automatické volanie operátor preverí. Ak sa mu nepodarí s nikým spojiť, predpokladá, že ide o vážnu situáciu a okamžite na miesto vysiela záchranné zložky.
Zásah, kde netreba zasahovať
Žiaľ, nie všetky automatické volania sú oprávnené. Hasiči a záchranári tak niekedy vyrážajú k autu, ktoré vyslalo signál, no na mieste sa nenachádza. Inokedy nájdu len osobu, ktorej spadol mobilný telefón.
Podľa Ministerstva vnútra sa vyskytujú aj prípady náhodného vytočenia čísla 112 alebo volania s netiesňovými požiadavkami. Tieto volania však nie sú identifikované ako zneužívanie tiesňovej linky.
Štatistiky hovoria jasne
V minulom roku hasiči zasahovali takmer 18-tisíckrát. Až v 678 prípadoch ale nezasahovali vôbec. Ministerstvo vnútra neposkytlo presné čísla o tom, koľko z týchto výjazdov bolo spôsobených automatickými volaniami. Odhaduje sa, že až 50 percent z nich je neopodstatnených.
Technológie verzus realita
Hoci moderné technológie často zachraňujú životy, ich vyhodnotenie situácie nemusí byť vždy presné. Ako sami hasiči hovoria, radšej vyrazia na zásah, kde nie je potrebná pomoc, ako keby mali chýbať na mieste, kde sú skutočne potrební.
Pozor na voľné predmety v aute, ktoré sa pri nehode menia za zbraň: