Jasno
32°
Bratislava
Iľja
20.7.2025
Turisti v horách sa nezaujímajú o zdravotný stav iných. Nebojte sa kamarátskej pomoci!
Zdielať na

Turisti v horách sa nezaujímajú o zdravotný stav iných. Nebojte sa kamarátskej pomoci!

VYSOKÉ TATRY / Horskí i leteckí záchranári zaznamenali v našich horách jeden smutný fakt. Turisti sú navzájom čoraz ľahostajnejší a nevšímajú si okolie. A pritom práve všímavosť môže inému človeku zachrániť život. Práve prvé minúty sú po úraze či kolapse najdôležitejšie.

Ľudia okolo skolabovaného človeka iba prejdú 

"Kamarátska pomoc ako keby vymizla, ako keby sme stratili kus ľudskosti," poznamenala Iveta Križalkovičová, riaditeľka a lekárka VZZS ATE Poprad.

Smutný fakt, ktorý sa, žiaľ, v ostatnom období stal akýmsi moderným trendom v horách. Ľudia sa sústreďujú len na seba a okolie ich nezaujíma. Pritom stále platí, že kamarátska pomoc je vždy tá najrýchlejšia a kľúčová. A je jedno, či toho človeka poznáte. Hory by predsa mali ľudí spájať a búrať hranice. "Pribúda nám alarmujúci počet kolapsov," priblížila Jana Krajčírová, vedúca operačného strediska HZS. "Mnohokrát sa nám stane, že turisti okolo toho skolabovaného pacienta iba prejdú a nechajú ho tak a až možno niektorí až násobne si to všimne a potom volá pomoc," opísala Križalkovičová. 

Každá sekunda je rozhodujúca

A práve pri kolapsoch je každá sekunda rozhodujúca. Neváhajte, zavolajte na tiesňovú linku a začnite s oživovaním. "My navigujeme v prvom rade ľudí, aby čo najskôr začali s resuscitáciou a následne spájame do konferencie zdravotníckych záchranárov zo 155, aby my sme mohli organizovať záchrannú akciu," priblížila Krajčírová. 

Nebojte sa turistov osloviť 

Niekedy sa dá kolapsu predísť a zavolať pomoc skôr. Človek podcení signály, ale svedkovia to môžu vidieť inak. Preto sa nebojte osloviť turistu, ktorého stav sa vám nezdá. "Či je schopný dokončiť túru, či je zranený, či má nejaké iné zdravotné ťažkosti," opísala Krajčírová. "Či ho niečo nebolí, či nemá naozaj bolesti na hrudníku, nemá pocit búšenia srdiečka," dodala Križalkovičová. 

"Stávajú sa aj také prípady, že nám náhodní turisti oznámia, že vidia niekoho schádzať a myslia si, že má problémy a že bude potrebovať pomoc," poznamenala Krajčírová. 

Možno by jednou otázkou turistovi pomohli a zistili jeho stav. Existujú ale výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo dôležitosti kamarátskej pomoci. Neidentifikované opakujúce sa zvuky nepodcenili náhodní turisti a kontaktovali horských záchranárov a tí sa pre istotu vybrali do doliny. "Našli človeka, ktorý reálne potreboval pomoc. Utrpel zlomeninu dolnej končatiny a bol mimo telefónny signál," opísala Krajčírová.

Ostáva tak len veriť, že sa ľudskosť z našich nádherných hôr nevytratí. Veď život máme len jeden a pomáhať si navzájom je dôkazom dobrého srdca.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy