Ako správne privolať pomoc na horách: Tieto informácie sú pre operátora kľúčové
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Ako správne privolať pomoc na horách
Oproti minulému roku zaznamenalo Operačné stredisko Horskej záchrannej služby 20-percentný nárast hovorov. Niektorí volajúci sú však z otázok operátora nervózni. Napríklad - koľko váži zranený, je v horách dôležitá informácia. V reportáži sa dozviete, ktoré údaje sú pre rýchlu záchranu kľúčové.
Poloha je kľúčová, zabudnite na nepresné popisy
Od momentu, keď operátor HZS zdvihne telefón, začína sa boj o čas. Najdôležitejšia informácia, ktorú musí získať, je presná poloha miesta nehody. "Aby to neboli informácie typu schádzam z Chaty pod Rysmi, ako sme mali naposledy telefonát a nachádzam sa tu pri skale," upozorňuje Jana Krajčírová, vedúca operačného strediska HZS. Snažte sa byť čo najpresnejší a operátorovi popísať, kde sa nachádzate a kde presne došlo k úrazu.
Aplikácia HZS – najrýchlejšia pomoc v núdzi
HZS ponúka aj moderné riešenia. Operátor vám môže poslať SMS s linkom na zdieľanie polohy. Najrýchlejším spôsobom ako záchranárom pomôcť, je však využívať aplikáciu Horskej záchrannej služby. "Kedy súčasne s hovorom okamžite vidím aj polohu toho volajúceho," vysvetľuje Krajčírová.
Váha zraneného? Dôležitý údaj pre záchranárov!
Po zistení polohy nasledujú otázky o samotnej udalosti – čo sa stalo, ako k úrazu došlo a aké sú zranenia. Mnohí volajúci sú prekvapení a znervózňujú, keď sa operátor pýta na váhu zraneného. Aj tento údaj je pre záchranárov veľmi dôležitý. V horách, kde musia zranených často znášať na svojich ramenách, je hmotnosť kľúčová pre správne nasadenie síl.
"Pokiaľ je ten človek dajme tomu, že troška váhovo vyššie, tak potrebujeme nasadiť viac záchranárov, aby sa pri transporte vedeli častejšie striedať a takisto aj vrtuľník má nejaký hmotnostný limit. Čiže potom sa aj pilot podľa toho zariadi a posádka vrtuľníka," objasňuje Krajčírová.
Uviazli ste? Operátor vám môže poradiť
Na linku 18 300 sa obracajú aj ľudia, ktorí uviazli alebo zablúdili. V niektorých prípadoch vie operátor pomôcť aj cez telefón, no opäť musí poznať ich polohu. "Vedia na základe našej navigácie sa orientovať v teréne, posunúť sa, dostať sa napríklad na značený turistický chodník. Ale častokrát sa nám stáva, že tí ľudia sú takí domotaní, že idú opačným smerom," dodáva Krajčírová.
Zachovajte pokoj, každá otázka je dôležitá
Ak sa ocitnete v núdzi a voláte na tiesňovú linku HZS, snažte sa zachovať pokoj. Operátor vám chce pomôcť a každá jeho otázka je dôležitá. Na základe vašich odpovedí si horskí záchranári nabalia potrebný materiál a stúpajú do hôr, aby zranenému pomohli. Letecká technika totiž v náročnom teréne nemôže vždy zasiahnuť.