Zatiahnuté
-2°
Bratislava
Oto
5.12.2023
Evidovaná miera nezamestnanosti na Slovensku v októbri klesla pod 4 percentá
Zdielať na

Evidovaná miera nezamestnanosti na Slovensku v októbri klesla pod 4 percentá

BRATISLAVA / Evidovaná miera nezamestnanosti na Slovensku v októbri klesla na najnižšiu úroveň v tomto roku. Dostala sa pod štyri percentá. Mimoriadne dobrou správou podľa ministra práce je, že už druhý mesiac klesá počet ľudí bez práce aj na regionálnej úrovni. Napríklad okres Rimavská Sobota, ktorý dlhodobo patrí medzi najzaostalejšie regióny, sa dostal v rámci nezamestnanosti pod 10 percent.

Nezamestnanosť na Slovensku, meraná podielom disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU), klesla v októbri na najnižšiu úroveň v tomto roku 3,9 percent. Oproti septembru sa znížila o 0,08 percentuálneho bodu (p. b.), medziročne klesla o 0,47 p. b. Informoval o tom v pondelok 20. novembra na tlačovej konferencii minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).

Vyzdvihol, že nezamestnanosť počas októbra klesla vo všetkých krajoch na Slovensku, najvýraznejšie v Košickom kraji. Pokles zaznamenalo aj 61 okresov, najväčší dosiahol okres Gelnica. "Mimoriadne dobrou správou je, že už druhý mesiac po sebe všetky okresy na Slovensku držia nezamestnanosť pod 10 percent. Naposledy bola nezamestnanosť nad 10 percent v Rimavskej Sobote," doplnil Tomáš.

V októbri klesla aj nezamestnanosť meraná podielom všetkých uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku. Tá dosiahla 4,66 %, kým ešte v septembri bola na úrovni 4,86 %, doplnil generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) Peter Ormandy.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy