Oblačno
28°
Bratislava
Petra, Peter, Pavol
29.6.2022
Májová inflácia dosiahla ďalšie dlhoročné maximum. Zvyšovanie cien opäť ovplyvní ceny potravín a služieb
Zdielať na

Májová inflácia dosiahla ďalšie dlhoročné maximum. Zvyšovanie cien opäť ovplyvní ceny potravín a služieb

BRATISLAVA / Za viac peňazí menej muziky. Takto nejako to bude onedlho vyzerať v našich mestách a obciach. Rastúce ceny im ukrajujú z rozpočtov obrovské sumy a vyhliadky na najbližšie mesiace vôbec nevyzerajú dobre. Inflácia totiž stále rastie a v máji sa podľa Štatistického úradu, vyšplhala na nové dlhoročné maximum -12,6.

V máji rástli ceny na Slovensku najrýchlejšie od roku 2000 a tretí mesiac po sebe išlo o dvojciferné číslo. "Najviac sa pod zdražovanie podpísali ceny v doprave, najmä pohonných látok o 37 %. Potom išli hore aj ceny potravín až o 16 %," povedala analytička Wood&company Eva Sadovská. 

Za rovnaký nákup ako vlani tak teraz zaplatíme o 16 eur viac. Kvalita potravín sa pritom nezvýšila. Tempo zdražovania sa tak stále zvyšuje a peniaze pretekajú cez naše peňaženky rýchlejšie ako voda v Dunaji. 

V Jasenove pri Humennom šetria na viacerých frontoch. V januári dostali na podielových daniach 45-tisíc, v máji iba 13-tisíc. Šetria, kde sa dá. Osvetlenie vymenili za ledkové a vďaka tomu majú spotrebu oveľa nižšiu. "Cieľom bolo znížiť energetickú náročnosť o 50 percent. Práve tieto kroky nám momentálne veľmi pomáhajú," uviedla starostka obce Lucia Sukeľová. 

V mnohých obciach namiesto zvyšovania poplatkov siahli po alternatívnom riešení. "Komunálny odpad nebude odvážaný tak často, ako dosiaľ, letný prázdninový režim bude fungovať už zrejme počas víkendov alebo počas prázdninových týždňov," uviedol ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák. 

A to má rast cien ďalej pokračovať. "O rekordných číslach sa budeme baviť aj počas nasledujúcich prázdninových mesiacov," povedala Sadovská. Treba len veriť, že aktuálna inflácia sa zastaví hlboko pod úrovňou z roku 1991, keď sa vyšplhala na vyše 56 %.

Súvisiace články

Najčítanejšie