USA by v piatok mali zvýšiť clá na čínske tovary. Čína chystá protiopatrenia

09.05.2019 10:53 Noviny.sk Ekonomika

USA by v piatok mali zvýšiť clá na čínske tovary. Čína chystá protiopatrenia

Archívna reportáž
embed kód
WASHINGTON/ PEKING / Spojené štáty sa chytajú v piatok uplatniť vyššie clá na čínsky tovar. V dôsledku toho teraz Čína oznámila, že ak tak urobia, príjme odvetné opatrenia. O protiopatreniach sa podrobne nezmienili.

Americký prezident Donald Trump má v piatok uplatniť vyššie clá na čínske tovary, čím sa zvyšuje napätie pred americko-čínskymi vyjednávaniami o obchode vo Washingtone. Peking bude nútený prijať "nevyhnutné protiopatrenia", ak sa clá v piatok zvýšia, uviedlo vo štvrtok čínske ministerstvo obchodu. Nezverejnilo však podrobnosti. "Čína hlboko ľutuje, že v prípade realizácie amerických colných opatrení, bude musieť prijať nevyhnutné protiopatrenia," konštatuje sa vo vyhlásení čínskeho rezortu obchodu.

Trump pohrozil zvýšením dovozných ciel ešte v nedeľu. Reč je o uplatnenie vyšších ciel na tovary v hodnote 200 miliard amerických dolárov z terajšej úrovne 10 percent na 25 percent. Šéf Bieleho domu sa sťažuje, že rokovania prebiehajú veľmi pomaly a Peking sa snaží odstúpiť od predchádzajúcich dohôd.

Splnomocnenec USA pre obchod Robert Lighthizer v utorok potvrdil, že vyššie clá nadobudnú platnosť v piatok ráno o 00:01 washingtonského času. Lighthizer však dodal, že vyjednávania s Číňanmi o obchode budú pokračovať vo štvrtok vo Washingtone.

Na brífingu s novinármi splnomocnenec USA pre obchod obvinil Peking z toho, že "porušil predošlé záväzky" po desiatich kolách vyjednávaní o čínskej agresívnej politike v oblasti technológii, ktorej cieľom je, aby sa Čína stala v technológiách dominantnou a nahradila na tejto pozícii USA.

Pozrite si reportáž ako vyzeralo a ako dopadlo stretnutie Donalda Trumpa s premiérom Petrom Pellegrinim:

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

11:00 POLICAJTI V AKCII
12:00 NOVINY O 12:00
12:30 TOP STAR
10:40 Dovidenia, stará mama! II.
11:35 Áno, šéfe USA III.
12:30 NA CHALUPE
10:45 Nákupné maniačky
11:55 UHÁDNI MÔJ VEK
12:50 Hawaii 5.0 VIII.
11:20 Arthur a Minimojovia
11:45 Kúzlovanie
12:00 Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY
11:10 Paddington
12:55 Cesta za králem trollů
14:50 Který je ten pravý?