Drahší kečup, aj tak sa môže prejaviť obchodná vojna medzi USA a EÚ

Drahší kečup, aj tak sa môže prejaviť obchodná vojna medzi USA a EÚ

BRUSEL / Nové európske colné tarify na americké výrobky môžu znamenať zdraženie kečupu, syrov či výrobkov z rýb. Dôvodom je vládna podpora Boeingu. Únia zverejnila zoznam amerických produktov v hodnote okolo 20 miliárd dolárov. Podobný krok už urobila vláda prezidenta Trumpa, ktorá minulý týždeň pre štátnu podporu Airbusu pohrozila clami na európske produkty v hodnote 11 miliárd dolárov.

Európska únia zdôraznila, že sa chce vyhnúť ďalšiemu stupňovaniu nezhôd. Hlavná úradníčka únie v obchodných záležitostiach Cecilia Malmström vyhlásila: "Musíme pripraviť protiopatrenia pre prípad, že nebude iná možnosť, stále však verím, že zvíťazí dialóg."

Do istej miery ide najmä o politické nezhody, samotný prípadný ekonomický dopad je menej závažný. Hlavný ekonóm banky Berenberg Holger Schmieding napríklad vraví, že americké a európske opatrenia "by globálnej ekonomike veľmi neuškodili."

Hádky ohľadne štátnej podpory výrobcov lietadiel trvajú už viac ako 15 rokov. EÚ v roku 2004 tvrdila, že Boeing získal v rokoch 1989 až 2006 až 19 miliárd dolárov neoprávnenej podpory od federálnej a štátnych vlád. Americká vláda z niečoho podobného obviňuje Airbus. A Svetová zdravotnícka organizácia už priklepla rozhodnutia v prospech oboch strán, čo zdôrazňuje zložitosť témy.

Hádky o podpore výrobcov lietadiel podľa portálu CNN vraj nesúvisia s ďalšími obchodnými nezhodami.Prichádzajú však v mimoriadne napätej chvíli v transatlantických vzťahoch. Únia v pondelok súhlasila s novuzačatím rokovaní s USA, napriek silnému nesúhlasu francúzskeho prezidenta Macrona. Prípadné rokovania nebudú jednoduché: EÚ odmieta diskutovať o podpore poľnohospodárstva, kým USA to požadujú.

EÚ a USA majú výmenný obchod vo výške viac ako 1 bilión dolárov ročne, do Spojených štátov však smeruje oveľa viac výrobkov ako naopak.

Prezident Trump naďalej zvažuje či uvalí až 25% clá na automobily privážané z EÚ, potom ako USA už uvalili clo na európsku oceľ a hliník. 

EÚ odpovedala clami na americký tovar v hodnote 3 miliardy dolárov, čo poznačilo nárast cien motocyklov, pomarančového džúsu, bourbon whisky, arašidového masla, cigariet a džínsov.

Čo by znamenalo zvýšenie cla pre automobilové veľmoci ako Slovensko:

Zdroj: noviny.sk/CNN

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

14:15 Kúpili sme ZOO
16:50 Rozpáľ to v Španielsku, šéfe!
17:45 NAŠI IV.
15:30 Mladí farmári II.
16:40 Môj bratranec Vinny
19:15 Simpsonovci XXVIII.
15:15 Nákupné maniačky
16:30 Nákupné maniačky
17:40 Nákupné maniačky
16:05 Malý Elvis a priatelia
16:35 Sníček
16:50 Emka to vie - Pozor drogy!
16:10 Domácnost naruby
17:55 Touha zvítězit
20:15 Plán pomsty