Ekonomika eurozóny nečakane spomalila. Analytici vravia o viacerých faktoroch

Ekonomika eurozóny nečakane spomalila. Analytici vravia o viacerých faktoroch

BRATISLAVA/BRUSEL / Ekonomika eurozóny v treťom štvrťroku náhle spomalila a to na štvorročné minimum. Toto nie je nikdy dobrý signál pre malú krajinu s otvorenou ekonomikou, akou je Slovensko. Darí sa nám vtedy, keď sa darí našim exportným partnerom a naopak. Videli sme to pri kríze. Padali oni, padali sme aj my a nepomôžu vtedy žiadne vládne zásahy.

Po štyroch rokoch nás dostihlo nepríjemné prekvapenie. Tempo hospodárstva eurozóny sa nečakane spomalilo. Ukázali to predbežné štatistické údaje únie. "Kým v predchádzajúcich kvartáloch rástla ekonomika eurozóny medzi kvartálne 0,4-percentným tempom, za tretí kvartál došlo k výraznému spomaleniu na 0,2-percentný rast, čo výrazne zaostalo za očakávaniami," uviedol analytik Stanislav Pánis. 

Podľa odborníkov za to môže najmä Taliansko a problémy okolo jeho ekonomiky. Je ich viac ako dosť. "Je tam vysoká nezamestnanosť u mladých, takisto majú problém s produktivitou a konkurencie schopnosťou," vysvetlila analytička Katarína Muchová. 

Za spomaleným rastom môže byť paradoxne aj silné Nemecko. "To súvisí predovšetkým so slabým výkonom automobilového sektora v dôsledku sprísnených emisných štandardov," dodal Pánis. Ekonómov znervózňuje okrem toho ešte jeden fakt. "Predpokladali sme, že spomalenie ekonomiky eurozóny v prvom polroku je iba dočasné, zatiaľ sa to predĺžilo o ďalší kvartál," vraví Pánis. 

Čísla Eurostatu pritom ešte nezohľadňujú brexit a globálne trenice medzi Amerikou, svetom, ale aj Európou. Slovensko by najviac zabolelo zavedenie vyšších dovozných cieľ na automobily. Kým v USA je nezamestnanosť na 50-ročných minimách, Európa ju má dvojnásobnú. Pozitívne ale je, že prvýkrát v histórii je miera nezamestnanosti na Slovensku nižšia, ako je priemer v Európe. 

Pozrite si archívnu reportáž dobrom období ekonomiky na Slovensku: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:30 TOP STAR
12:50 Kosti XII.
13:50 Kosti XII.
11:25 NOVÉ BÝVANIE
12:50 NOVÁ ZÁHRADA
13:50 Panelák
12:00 MacGyver
13:00 Spravodlivosť v krvi VII.
14:00 JAG V.
12:30 Emka to vie - Pozor drogy!
12:40 Albert pozná prírodu najlepšie
13:10 Agi Bagi II.
11:15 Americká Miss India
13:00 Dvě svatby
14:40 Lásce v patách