Európska komisia nám zablokovala eurofondy. Hrozí, že platiť budeme my

20.07.2016 15:04 Noviny.sk Ekonomika

Európska komisia nám zablokovala eurofondy. Hrozí, že platiť budeme my

BRATISLAVA / Európska komisia nám zablokovala eurofondy. Peniaze z Bruselu k nám neprichádzajú od decembra minulého roka. Kontroly odhalili viaceré nezrovnalosti a preto peniaze stopli. Na to, aby sa rozbehnuté projekty mohli dokončiť, peniaze uvoľnila vláda. Teraz je na rozhodnutí EK, či nám ich Brusel preplatí. Ak nie, milióny eur pôjdu z nášho rozpočtu.

Ministerstvo zdravotníctva, ministerstvo školstva, pôdohospodárstva, zdravotníctva  - tieto rezorty rozbehli a v niektorých prípadoch už aj dokončili projekty, na ktoré mali byť použité peniaze z eurofondov. Kontroly však zistili pochybenia, a preto Európska komisia peniaze z eurofondov Slovensku zablokovala.

Čakanie na preplatenie

"Na krajinu, ktorá má pozastavené čerpanie sa pozerá, že tam nie je niečo v poriadku," povedal predseda BSK Pavol Frešo.

Podľa ministerstva zdravotníctva však napríklad ich projekty nijako neutrpeli a všetky sú už dokončené. Peniaze totiž uvoľnila vláda a teraz budeme čakať, či nám ich Brusel preplatí. Ide o miliónové čiastky.

Sumy, ktoré nám Brusel blokuje:

- ministerstvo pôdohospodárstva 12,17 a 11,4 miliónov eur

- ministerstvo zdravotníctva 13,34 milióna eur

- ministerstvo školstva viac ako 9 miliónov eur

Plošná korekcia

"EK pozastavila žiadosti o platbu v operačnom systéme zdravotníctvo v celkovej výške 13,34 miliónov eur." povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Stanislava Luptáková.

Podľa Petry Masácovej, ktorá spravuje eurofondy pre Bratislavský samosprávny kraj, sa môže stať, že o peniaze prídeme. "Môže sa stať, že ak tie pochybenie vo verejnom obstarávaní, na ktoré je poukazované budú tak veľké a tak závažné, že Slovenská republika dostane takzvanú plošnú korekciu," vysvetľuje hovorkyňa na eurofondy Petra Masácová. Hovorkyňa podpredsedu vlády pre investície a informátizáciu tvrdí, že rozpočet ohrozený nie je.

"Pozastavenie platieb je jav, ktorý sa vyskytol už viackrát, po odstránení problémov boli platby odblokované a štátne zdroje tak nie sú ohrozené," povedala Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu.

Pozrite si reportáž redaktorky Klaudie Suchomel Guzovej:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ - Klaudia Suchomel-Guzová

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:10 Súdna sieň
05:50 Kixšou
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:25 Nákupné maniačky
06:10 Policajti v akcii
07:45 Prvé oddelenie II.
06:00 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:10 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:35 Tashiho svet
05:15 Paříž počká
06:55 Lovci dinosaurů
08:50 Tunel