Oblačno
12°
Bratislava
Blažena
11.5.2025
Twitter odstránil označenie overenia z hlavného účtu The New York Times
Zdielať na
Noviny.sk

Twitter odstránil označenie overenia z hlavného účtu The New York Times

NEW YORK  - Spoločnosť Twitter odstránila označenie overenia z hlavného účtu denníka The New York Times, ktorý patrí k najviac opovrhovaným spravodajským organizáciám zo strany jej generálneho riaditeľa Elona Muska.

Stalo sa tak pritom v čase, keď sa na stratu modrej značky, ktorá pomáhala overiť identitu a odhaliť podvodníkov na platforme, pripravujú aj mnohí ďalší významní používatelia sociálnej a mikroblogovacej siete.


Musk, ktorý vlastní Twitter, totiž stanovil termín do soboty na to, aby si v minulosti overení používatelia kúpili prémiové predplatné Twitteru s tým, že v prípade, že tak nespravia, prídu o označenie. Noviny vo štvrtok zverejnili článok, v ktorom oznámili, že nebudú platiť za overenie svojich firemných účtov.

Musk následne v nedeľu na Twitteri oznámil, že označenie Times odstránia a neskôr tiež zverejnil opovrhujúce vyjadrenie o novinách, ktoré informujú o problémoch Twitteru aj o chybách čiastočne automatizovaných jazdných systémov spoločnosti Tesla, ktorá vyrába elektromobily a ktorú Musk tiež riadi.


„Nemáme v pláne platiť mesačný poplatok za overenie našich firemných účtov na Twitteri,“ zopakovali noviny v nedeľnom vyhlásení a dodali, že nebudú preplácať používanie Twitter Blue ani svojim reportérom na ich osobných účtoch, s výnimkou prípadov, keď to bude nevyhnutné pre ich prácu.

Podobne sa vyjadrila aj agentúra The Associated Press (AP), ktorá tiež neplánuje za overenie platiť a v pondelok ráno ešte značky na svojich účtoch mala.

Na e-mailovú žiadosť o vyjadrenie k odstráneniu značky The New York Times Twitter agentúre AP neodpovedal.

Poplatky za zachovanie modrého označenia sa pohybujú od osem dolárov mesačne pre individuálnych používateľov až po základný poplatok tisíc dolárov mesačne za overenie organizácie, ku ktorému sa pripočítava ďalších 50 za každý súvisiaci účet alebo účet zamestnanca.


Twitter pritom jednotlivé účty neoveruje, aby sa uistil, že sú tým, za koho sa vydávajú, ako to bolo v prípade predchádzajúcej kontroly, v rámci ktorej označovali účty verejne známym osobám a ďalším na platforme pred Muskovým príchodom.

I keď sa poplatky za Twitter Blue môžu zdať pre najznámejšie osobnosti na Twitteri ako nič, známi používatelia od basketbalovej hviezdy LeBrona Jamesa až po herca Williama Shatnera, známeho zo Star Treku, sa odmietajú pridať. Herec Jason Alexander sa dokonca vyjadril, že ak Musk odstráni jeho modrú značku, odíde z platformy a upozornil svojich sledovateľov, že tým pádom každý, kto sa pod jeho menom objaví so značkou, bude podvodník. „Hovorím vám to, kým mám stále oficiálny účet,“ skonštatoval.

Za prémiové účty neplánuje platiť ani Biely dom, no Twitter zaručil, že prezident Joe Biden a členovia jeho kabinetu budú mať zadarmo sivé značky.


Po tom, ako Musk v októbri kúpil Twitter za 44 miliárd dolárov, snaží sa zvýšiť príjmy platformy tým, že sa pokúša prinútiť viac ľudí platiť za prémiové predplatné.

Tento krok zároveň odráža aj jeho tvrdenie, že modré overovacie značky sa stali nezaslúženým či dokonca „skorumpovaným“ symbolom statusu elít, novinárov a ďalších, ktorým predchádzajúce vedenie Twitteru udelilo overenie zadarmo.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo začal Twitter pred približne 14 rokmi označovať profily modrou značkou, však bolo okrem ochrany celebrít pred podvodníkmi, aj overovanie politikov, aktivistov a ľudí, ktorí sa náhle ocitli v správach, ako aj málo známych novinárov z malých médií po celom svete, čo predstavovalo ďalší nástroj na obmedzenie šírenia dezinformácií pochádzajúcich z falošných účtov. Väčšina majiteľov účtov so starším overením tak neboli známe mená a ani to nebolo ich zámerom.


Musk prvý raz spustil Twitter Blue v novembri a tým, že modrú značku mohol dostať každý, kto zaplatil, spočiatku tým spôsobil zmätok, keďže mnohí ľudia sa začali vydávať za veľké značky alebo celebrity a zaplatili si za overenie, aby pôsobili autenticky. Viacerí tiež vystupovali pod Muskovým menom. Firma funkciu po menej ako týždni pozastavila a opätovne ju spustila v nasledujúcom mesiaci. Odvtedy začali overenie využívať aj viaceré kontroverzné skupiny, vrátane predstaviteľov Talibanu a jeho prominentných podporovateľov v Afganistane. Príspevky overených používateľov sa pritom šíria viac ako tweety iných používateľov.

Niektorí používatelia sociálnych médií tento krok kritizovali. Bývalý pracovník overovacieho tímu Twitteru, ktorý si želal zostať v anonymite, povedal pre BBC, že prvoradým cieľom jeho tímu bolo „chrániť používateľov pred škodami v reálnom svete“, no Muskove kroky podľa neho prinášajú opak. „Overení používatelia využijú svoju moc a svoju prítomnosť na platforme na ovplyvňovanie čohokoľvek od dezinformácií až po reálne škody pre používateľov na celom svete. Je to tichá hrozba, ktorú nikto nevidí,“ vysvetlil. V kombinácii s Muskovými krokmi k ukončeniu kontroly dezinformácií, to teda môže byť pre Twitter mimoriadne nebezpečné.

Musk pritom tvrdí, že ohlásené zmeny sú „jediným realistickým spôsobom, ako sa vyrovnať s pokročilými rojmi botov s umelou inteligenciou“, pretože inak je to vraj „beznádejne prehratý boj“. Z rovnakého dôvodu si preto podľa jeho slov bude vyžadovať overenie aj hlasovanie v anketách.

Zdielať na

Najčítanejšie